Return to League Index

Western Australia Amateur Premier League 2016

Fixtures/Results

1. Round

  Sunday, 10/04/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United North Perth United 0:8    
  Sunday, 10/04/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Perth Royals 2:1    
  Sunday, 10/04/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Hamersley Rovers 3:1    
  Sunday, 10/04/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Fremantle Croatia 8:1    
  Sunday, 10/04/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Belmont Villa 3:4    
  Sunday, 10/04/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Southern Spirit 4:1    

2. Round

  Sunday, 17/04/2016 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers   North Lake 2:2    
  Sunday, 17/04/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Wembley Downs 3:3    
  Sunday, 17/04/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Kingsley 0:5    
  Sunday, 17/04/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia BB United 5:4    
  Sunday, 17/04/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Gwelup Croatia 0:5    
  Sunday, 17/04/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Port Kennedy 4:1    

3. Round

  Sunday, 01/05/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Southern Spirit 3:4    
  Sunday, 01/05/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs North Perth United 3:5    
  Sunday, 01/05/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Belmont Villa 3:4    
  Sunday, 01/05/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia   North Lake 5:1    
  Sunday, 01/05/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Fremantle Croatia 0:4    
  Sunday, 01/05/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Perth Royals 4:1    

4. Round

  Sunday, 08/05/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Hamersley Rovers 6:3    
  Sunday, 08/05/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Perth Royals 5:2    
  Sunday, 08/05/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Wembley Downs 0:4    
  Sunday, 08/05/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   BB United 2:2    
  Sunday, 08/05/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Port Kennedy 8:2    
  Sunday, 08/05/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Kingsley 5:2    

5. Round

  Sunday, 15/05/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Gwelup Croatia 0:3    
  Sunday, 15/05/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Fremantle Croatia 5:1    
  Sunday, 15/05/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals North Perth United 2:4    
  Sunday, 15/05/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy   North Lake 2:4    
  Sunday, 15/05/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Belmont Villa 0:2    
  Sunday, 15/05/2016 15:15 Butlers Reserve   Wembley Downs Southern Spirit 5:1    

6. Round

  Sunday, 22/05/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Hamersley Rovers 3:3    
  Sunday, 22/05/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Port Kennedy 16:0    
  Sunday, 22/05/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Perth Royals 2:2    
  Sunday, 22/05/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Wembley Downs 1:2   Forfeit 0:3
  Sunday, 22/05/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Kingsley 3:8    
  Sunday, 22/05/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Belmont Villa 4:3    

7. Round

  Sunday, 05/06/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Gwelup Croatia 0:4    
  Sunday, 05/06/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley   North Lake 4:0    
  Sunday, 05/06/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Fremantle Croatia 3:3    
  Sunday, 05/06/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Southern Spirit 0:5    
  Sunday, 05/06/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy BB United 4:4    
  Sunday, 05/06/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers North Perth United 0:5    

8. Round

  Sunday, 12/06/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Wembley Downs 1:3    
  Sunday, 12/06/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Kingsley 6:1    
  Sunday, 12/06/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Hamersley Rovers 2:5    
  Sunday, 12/06/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia North Perth United 2:7    
  Sunday, 12/06/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Perth Royals 0:0    
  Sunday, 12/06/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Belmont Villa 1:1    

9. Round

  Sunday, 19/06/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Port Kennedy 5:0    
  Sunday, 19/06/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley BB United 4:1    
  Sunday, 19/06/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa   North Lake 1:2    
  Sunday, 19/06/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Gwelup Croatia 0:9    
  Sunday, 19/06/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Fremantle Croatia 6:0    
  Sunday, 19/06/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Southern Spirit 2:3    

10. Round

  Sunday, 03/07/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Perth Royals 0:4    
  Sunday, 03/07/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Hamersley Rovers 2:0    
  Sunday, 03/07/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Belmont Villa 6:2    
  Sunday, 03/07/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Kingsley 2:13    
  Sunday, 03/07/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   North Perth United 2:5    
  Sunday, 03/07/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Fremantle Croatia 4:1    

11. Round

  Sunday, 10/07/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa BB United 9:1    
  Sunday, 10/07/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Port Kennedy 4:0    
  Sunday, 10/07/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia   North Lake 1:3    
  Sunday, 10/07/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Southern Spirit 2:1    
  Sunday, 10/07/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Gwelup Croatia 1:4    
  Wednesday, 10/08/2016 19:00 Chichester Park   Kingsley Wembley Downs 1:1    

12. Round

  Sunday, 17/07/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United BB United 8:0    
  Sunday, 17/07/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Wembley Downs 0:2    
  Sunday, 17/07/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Kingsley 3:2    
  Sunday, 17/07/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Gwelup Croatia 0:6    
  Sunday, 17/07/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Port Kennedy 5:1    
  Sunday, 17/07/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit   North Lake 0:2    

13. Round

  Sunday, 24/07/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Hamersley Rovers 2:1    
  Sunday, 24/07/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Belmont Villa 1:0    
  Sunday, 24/07/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Perth Royals 3:1    
  Sunday, 24/07/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Fremantle Croatia 0:3    
  Sunday, 24/07/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Southern Spirit 9:0    
  Sunday, 24/07/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy North Perth United 0:18    

14. Round

  Saturday, 30/07/2016 18:35 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Kingsley 2:1    
  Sunday, 31/07/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit BB United 8:0    
  Sunday, 31/07/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Wembley Downs 4:0    
  Sunday, 31/07/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Gwelup Croatia 2:1    
  Sunday, 31/07/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Port Kennedy 8:1    
  Sunday, 31/07/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Hamersley Rovers 0:0    

15. Round

  Sunday, 07/08/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Gwelup Croatia 0:8    
  Sunday, 07/08/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Belmont Villa 5:1    
  Sunday, 07/08/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Fremantle Croatia 2:0    
  Sunday, 07/08/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United   North Lake 3:5    
  Sunday, 07/08/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Southern Spirit 1:7    
  Sunday, 07/08/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley North Perth United 1:2    

16. Round

  Sunday, 14/08/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia BB United 8:0    
  Sunday, 14/08/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Kingsley 1:2    
  Sunday, 14/08/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Perth Royals 0:1    
  Sunday, 14/08/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Port Kennedy 12:1    
  Sunday, 14/08/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Hamersley Rovers 3:2    
  Sunday, 14/08/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Wembley Downs 4:3    

17. Round

  Sunday, 21/08/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers BB United 4:0    
  Sunday, 21/08/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Gwelup Croatia 0:0   Forfeit 0:3
  Sunday, 21/08/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Fremantle Croatia 5:2    
  Sunday, 21/08/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs   North Lake 3:0    
  Sunday, 21/08/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Southern Spirit 4:1    
  Sunday, 21/08/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa North Perth United 1:2    

18. Round

  Sunday, 28/08/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Wembley Downs 3:1    
  Sunday, 28/08/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Kingsley 7:0    
  Sunday, 28/08/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Belmont Villa 0:3    
  Sunday, 28/08/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Perth Royals 1:2    
  Sunday, 28/08/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Port Kennedy 7:1    
  Sunday, 28/08/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Hamersley Rovers 5:1    

19. Round

  Sunday, 04/09/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs BB United 7:1    
  Sunday, 04/09/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Gwelup Croatia 0:4    
  Sunday, 04/09/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Port Kennedy 6:1    
  Sunday, 04/09/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Fremantle Croatia 6:2    
  Sunday, 04/09/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals   North Lake 0:3    
  Sunday, 04/09/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Southern Spirit 0:4    

20. Round

  Sunday, 11/09/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Wembley Downs 1:11    
  Sunday, 11/09/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Kingsley 2:2    
  Sunday, 11/09/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Belmont Villa 5:3    
  Sunday, 11/09/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia Perth Royals 3:0    
  Sunday, 11/09/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Hamersley Rovers 4:3    
  Sunday, 11/09/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit North Perth United 0:7    

21. Round

  Sunday, 18/09/2016 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals BB United 11:0    
  Sunday, 18/09/2016 15:00 Vasto Reserve   Hamersley Rovers Wembley Downs 0:0    
  Sunday, 18/09/2016 15:00 Gerry Archer Sporting Complex   Belmont Villa Gwelup Croatia 1:2    
  Sunday, 18/09/2016 15:00 Chichester Park   Kingsley Port Kennedy 13:0    
  Sunday, 18/09/2016 15:00 Woodville Reserve   North Perth United   North Lake 0:0    
  Sunday, 18/09/2016 15:00 Len Packham   Fremantle Croatia Southern Spirit 6:0    

22. Round

  Sunday, 25/09/2016 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Kingsley 1:2    
  Sunday, 25/09/2016 15:00 Bosnian & Herzegovian Centre   BB United Belmont Villa 0:6    
  Sunday, 25/09/2016 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Perth Royals 5:3    
  Sunday, 25/09/2016 15:00 Spanish Club of WA   North Lake   Fremantle Croatia 4:4    
  Sunday, 25/09/2016 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Hamersley Rovers 4:2    
  Sunday, 25/09/2016 15:00 Croatian Sporting Complex   Gwelup Croatia North Perth United 3:2    
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Gwelup Croatia 22 21 0 1 107 122 : 15 63 11 11 0 0 73 : 11 33 11 10 0 1 49 : 4 30
2. (2.) North Perth United 22 17 1 4 73 104 : 31 52 11 7 1 3 39 : 17 22 11 10 0 1 65 : 14 30
3. (3.) Wembley Downs 22 13 3 6 31 62 : 31 42 11 8 0 3 31 : 14 24 11 5 3 3 31 : 17 18
4. (4.)   North Lake 22 12 5 5 20 62 : 42 41 11 6 3 2 40 : 21 21 11 6 2 3 22 : 21 20
5. (5.) Kingsley 22 12 2 8 31 79 : 48 38 11 7 1 3 41 : 16 22 11 5 1 5 38 : 32 16
6. (6.) Belmont Villa 22 10 3 9 11 62 : 51 33 11 5 2 4 33 : 23 17 11 5 1 5 29 : 28 16
7. (7.) Southern Spirit 22 10 1 11 -9 60 : 69 31 11 5 1 5 33 : 33 16 11 5 0 6 27 : 36 15
8. (8.) Hamersley Rovers 22 7 4 11 -8 48 : 56 25 11 6 2 3 27 : 22 20 11 1 2 8 21 : 34 5
9. (9.) Perth Royals 22 7 3 12 -12 44 : 56 24 11 4 1 6 27 : 31 13 11 3 2 6 17 : 25 11
10. (10.) Fremantle Croatia 22 6 3 13 -28 50 : 78 21 11 4 1 6 29 : 35 13 11 2 2 7 21 : 43 8
11. (11.) BB United 22 1 4 17 -80 32 : 112 7 11 1 2 8 19 : 42 5 11 0 2 9 13 : 70 2
12. (12.) Port Kennedy 22 1 1 20 -136 28 : 164 4 11 1 1 9 20 : 76 4 11 0 0 11 8 : 88 0

Gwelup Croatia are promoted to State League Two

BB United and Port Kennedy are relegated to Amateur Division One

Return to League Index

Return to League Index