Return to League Index

Brisbane Capital League Division Three 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 18/02/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Narangba United 1:0    
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Westside 2:1    
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Redcliffe PCYC 3:3    
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek Clairvaux 2:2    
  Sunday, 19/02/2017 17:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Bardon Latrobe 2:1    
  Sunday, 19/02/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Caboolture 8:1    

2. Round

  Friday, 24/02/2017 20:30 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Newmarket 5:2    
  Friday, 24/02/2017 20:30 Grovely Sports Centre   Westside Tarragindi Tigers 2:1    
  Sunday, 26/02/2017 17:00 Narangba Sporting Complex   Narangba United Jimboomba United 0:2    
  Sunday, 26/02/2017 17:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Caboolture 1:2    
  Sunday, 26/02/2017 17:00 Usher Park   Slacks Creek Bardon Latrobe 3:6    
  Sunday, 26/02/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong AC Carina 2:1    

3. Round

  Friday, 03/03/2017 20:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United Caboolture 0:5    
  Saturday, 04/03/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Bardon Latrobe 2:1    
  Saturday, 04/03/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Redcliffe PCYC 1:2    
  Saturday, 04/03/2017 19:00 Grovely Sports Centre   Westside St. George Willawong 4:2    
  Saturday, 04/03/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Clairvaux 1:4    
  Saturday, 04/03/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek Tarragindi Tigers 4:2    

4. Round

  Friday, 10/03/2017 20:30 Grovely Sports Centre   Westside Slacks Creek 1:0    
  Saturday, 11/03/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Newmarket 1:1    
  Saturday, 11/03/2017 18:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United AC Carina 1:2    
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Caboolture 2:3    
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Bardon Latrobe 3:3    
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC St. George Willawong 1:3    

5. Round

  Saturday, 18/03/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Caboolture 1:6    
  Saturday, 18/03/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Slacks Creek 2:3    
  Saturday, 18/03/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Clairvaux 2:1    
  Saturday, 18/03/2017 19:00 Grovely Sports Centre   Westside Redcliffe PCYC 0:1    
  Sunday, 19/03/2017 17:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Tarragindi Tigers 1:4    
  Sunday, 19/03/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Narangba United 7:1    

6. Round

  Saturday, 25/03/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe AC Carina 3:2    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 Usher Park   Slacks Creek Jimboomba United 1:1    
  Saturday, 06/05/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Westside 1:0    
  Wednesday, 17/05/2017 20:15 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Narangba United 2:0    
  Saturday, 08/07/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux St. George Willawong      
      Esher Street   Tarragindi Tigers Caboolture Postponed    

7. Round

  Sunday, 02/04/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Bardon Latrobe 6:1    
  Saturday, 10/06/2017 18:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Tarragindi Tigers 2:1    
  Saturday, 10/06/2017 18:10 Grand Road Sportsground   Caboolture Slacks Creek 5:2    
  Saturday, 10/06/2017 19:00 Grovely Sports Centre   Westside Narangba United 1:0    
  Saturday, 10/06/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Newmarket 1:4    
  Saturday, 10/06/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Clairvaux 3:1    

8. Round

  Friday, 07/04/2017 20:30 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Narangba United 2:0    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Redcliffe PCYC 1:2    
  Saturday, 08/04/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Caboolture 3:3    
  Saturday, 08/04/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Westside 1:2    
  Saturday, 08/04/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek AC Carina 0:1    
  Sunday, 09/04/2017 17:00 Esher Street   Tarragindi Tigers St. George Willawong 0:4    

9. Round

  Thursday, 20/04/2017 20:30 Grovely Sports Centre   Westside Clairvaux 4:3    
  Saturday, 22/04/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture Jimboomba United 8:3    
  Saturday, 22/04/2017 18:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United Bardon Latrobe 1:6    
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Tarragindi Tigers 3:3    
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Newmarket 1:4    
  Sunday, 23/04/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Slacks Creek 2:0    

10. Round

  Saturday, 29/04/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Narangba United 0:2    
  Saturday, 29/04/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture Westside 5:1    
  Saturday, 29/04/2017 18:00 McCook Park   Newmarket St. George Willawong 0:2    
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United AC Carina 0:6    
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek Redcliffe PCYC 3:1    
  Sunday, 30/04/2017 14:30 Bowman Park   Bardon Latrobe Clairvaux 3:1    

11. Round

  Saturday, 13/05/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Tarragindi Tigers 0:3    
  Saturday, 13/05/2017 18:00 Grovely Sports Centre   Westside Bardon Latrobe 2:4    
  Saturday, 13/05/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Caboolture 1:0    
  Saturday, 13/05/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Newmarket 5:1    
  Sunday, 14/05/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Jimboomba United 3:2    
      Narangba Sporting Complex   Narangba United Slacks Creek Postponed    

12. Round

  Saturday, 20/05/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Slacks Creek 0:4    
  Saturday, 20/05/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture St. George Willawong 4:1    
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Jimboomba United 4:2    
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Tarragindi Tigers      
  Saturday, 08/07/2017 18:00 Grovely Sports Centre   Westside AC Carina      
  Tuesday, 18/07/2017 20:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United Newmarket      

13. Round

  Saturday, 27/05/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Slacks Creek 6:1    
  Saturday, 27/05/2017 17:30 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina St. George Willawong 0:2    
  Saturday, 27/05/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Westside 0:2    
  Saturday, 27/05/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture Redcliffe PCYC 3:0    
  Saturday, 27/05/2017 19:00 McCook Park   Newmarket Clairvaux 0:1    
  Saturday, 27/05/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Narangba United 0:2    

14. Round

  Saturday, 03/06/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Newmarket 6:0    
  Saturday, 03/06/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Jimboomba United 5:2    
  Saturday, 03/06/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Slacks Creek 3:4    
  Saturday, 03/06/2017 18:10 Grand Road Sportsground   Caboolture Narangba United 2:1    
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC AC Carina 3:5    
  Sunday, 04/06/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Westside 3:3    

15. Round

  Saturday, 17/06/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Jimboomba United 2:0    
  Saturday, 17/06/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture Clairvaux 9:2    
  Saturday, 17/06/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek Westside 1:3    
  Saturday, 17/06/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Narangba United 3:1    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 McCook Park   Newmarket Tarragindi Tigers 2:1    
  Sunday, 18/06/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Redcliffe PCYC 5:1    

16. Round

  Saturday, 24/06/2017 15:00 Narangba Sporting Complex   Narangba United St. George Willawong 0:3    
  Saturday, 24/06/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux AC Carina 0:3    
  Saturday, 24/06/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Jimboomba United 7:0    
  Saturday, 24/06/2017 18:10 Grand Road Sportsground   Caboolture Bardon Latrobe 4:4    
  Saturday, 24/06/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek Newmarket 0:2    
  Saturday, 05/08/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Westside      
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) St. George Willawong 15 12 1 2 34 53 : 19 37 8 7 1 0 36 : 10 22 7 5 0 2 17 : 9 15
2. (2.) Caboolture 15 11 2 2 30 60 : 30 35 8 7 1 0 40 : 14 22 7 4 1 2 20 : 16 13
3. (3.) AC Carina 15 10 0 5 11 32 : 21 30 8 5 0 3 12 : 12 15 7 5 0 2 20 : 9 15
4. (4.) Bardon Latrobe 15 8 2 5 13 48 : 35 26 7 5 0 2 22 : 12 15 8 3 2 3 26 : 23 11
5. (5.) Westside 14 8 1 5 2 26 : 24 25 7 5 0 2 14 : 11 15 7 3 1 3 12 : 13 10
6. (6.) Redcliffe PCYC 15 7 2 6 -1 32 : 33 23 8 4 1 3 22 : 17 13 7 3 1 3 10 : 16 10
7. (7.) Newmarket 15 7 2 6 -5 25 : 30 23 8 4 1 3 11 : 11 13 7 3 1 3 14 : 19 10
8. (8.) Slacks Creek 15 5 2 8 -9 28 : 37 17 8 2 2 4 14 : 18 8 7 3 0 4 14 : 19 9
9. (9.) Clairvaux 15 5 1 9 -12 29 : 41 16 7 3 0 4 14 : 17 9 8 2 1 5 15 : 24 7
10. (10.) Tarragindi Tigers 14 4 2 8 0 28 : 28 14 7 2 1 4 13 : 14 7 7 2 1 4 15 : 14 7
11. (11.) Narangba United 14 2 0 12 -27 9 : 36 6 5 0 0 5 2 : 18 0 9 2 0 7 7 : 18 6
12. (12.) Jimboomba United 16 1 3 12 -36 22 : 58 6 8 0 2 6 10 : 28 2 8 1 1 6 12 : 30 4

Top four qualify for Finals Series

Top two are promoted to Capital League Two

Bottom two are relegated to Capital League Four

17. Round

  Friday, 30/06/2017 20:30 Grovely Sports Centre   Westside Newmarket      
  Saturday, 01/07/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture Tarragindi Tigers      
  Saturday, 01/07/2017 18:00 Narangba Sporting Complex   Narangba United Redcliffe PCYC      
  Saturday, 01/07/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Bardon Latrobe      
  Saturday, 01/07/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Slacks Creek      
  Sunday, 02/07/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Clairvaux      

18. Round

  Saturday, 15/07/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe St. George Willawong      
  Saturday, 15/07/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Redcliffe PCYC      
  Saturday, 15/07/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers AC Carina      
  Saturday, 15/07/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Jimboomba United      
  Saturday, 15/07/2017 18:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United Westside      
  Sunday, 16/07/2017 17:00 Usher Park   Slacks Creek Caboolture      

19. Round

  Friday, 21/07/2017 20:30 St. Georges Park   St. George Willawong Tarragindi Tigers      
  Saturday, 22/07/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture Newmarket      
  Saturday, 22/07/2017 18:00 Grovely Sports Centre   Westside Jimboomba United      
  Saturday, 22/07/2017 18:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United Clairvaux      
  Saturday, 22/07/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Bardon Latrobe      
  Saturday, 22/07/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Slacks Creek      

20. Round

  Saturday, 29/07/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Narangba United      
  Saturday, 29/07/2017 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Westside      
  Saturday, 29/07/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Redcliffe PCYC      
  Saturday, 29/07/2017 18:00 McCook Park   Newmarket AC Carina      
  Saturday, 29/07/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United Caboolture      
  Sunday, 30/07/2017 17:00 Usher Park   Slacks Creek St. George Willawong      

21. Round

  Friday, 11/08/2017 20:30 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Bardon Latrobe      
  Saturday, 12/08/2017 18:00 Grovely Sports Centre   Westside Caboolture      
  Saturday, 12/08/2017 18:30 Narangba Sporting Complex   Narangba United Tarragindi Tigers      
  Saturday, 12/08/2017 19:00 Brisbane Abruzzo Club   AC Carina Jimboomba United      
  Saturday, 12/08/2017 19:00 Talobilla Park   Redcliffe PCYC Slacks Creek      
  Sunday, 13/08/2017 18:00 St. Georges Park   St. George Willawong Newmarket      

22. Round

  Saturday, 19/08/2017 18:00 Esher Street   Tarragindi Tigers Clairvaux      
  Saturday, 19/08/2017 18:00 Grand Road Sportsground   Caboolture AC Carina      
  Saturday, 19/08/2017 18:00 McCook Park   Newmarket Redcliffe PCYC      
  Saturday, 19/08/2017 19:00 Usher Park   Slacks Creek Narangba United      
  Saturday, 19/08/2017 19:00 Kurrajong Park   Jimboomba United St. George Willawong      
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Westside      

Finals Series

Minor Semi Final

1         3. Regular Season     4. Regular Season        

Major Semi Final

2         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index