Return to League Index

Victoria State League Division Two North/West 2017

Fixtures/Results

1. Round

  Saturday, 25/03/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Moreland United 7:1    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Diamond Valley United 3:0    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Westvale 1:2    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Hume United 1:5    
  Saturday, 25/03/2017 19:00 Fairfield Park   Fitzroy City Essendon United 1:0    
  Saturday, 25/03/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Cairnlea 1:1    

2. Round

  Saturday, 01/04/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Corio 3:3    
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Geelong Rangers 3:1    
  Saturday, 01/04/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Hoppers Crossing 0:4    
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Fitzroy City 2:3    
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Sporting Whittlesea 1:1    
  Saturday, 01/04/2017 16:15 East Keilor Leisure Centre   Essendon United Altona City 0:3    

3. Round

  Saturday, 08/04/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Hume United 3:1    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Altona City 0:2    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Essendon United 1:3    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Diamond Valley United 4:3    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Cairnlea 4:0    
  Saturday, 08/04/2017 19:00 Fairfield Park   Fitzroy City Westvale 6:0    

4. Round

  Saturday, 22/04/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Geelong Rangers 4:4    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Corio 1:3    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Fitzroy City 3:3    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Moreland United 0:1    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Hoppers Crossing 0:4    
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Sporting Whittlesea 2:1    

5. Round

  Saturday, 29/04/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Cairnlea 2:1    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Essendon United 2:0    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Hume United 0:6    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Altona City 0:2    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Corio 5:6    
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Fairfield Park   Fitzroy City Diamond Valley United 2:1    
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Hoppers Crossing 5 5 0 0 17 20 : 3 15 3 3 0 0 12 : 3 9 2 2 0 0 8 : 0 6
2. (2.) Fitzroy City 5 4 1 0 9 15 : 6 13 3 3 0 0 9 : 1 9 2 1 1 0 6 : 5 4
3. (3.) Altona City 5 4 1 0 8 10 : 2 13 2 1 1 0 3 : 2 4 3 3 0 0 7 : 0 9
4. (4.) Hume United 5 3 1 1 10 18 : 8 10 2 1 1 0 6 : 4 4 3 2 0 1 12 : 4 6
5. (5.) Corio 5 3 1 1 4 15 : 11 10 2 1 0 1 3 : 2 3 3 2 1 0 12 : 9 7
6. (11.) Westvale 5 2 0 3 -8 4 : 12 6 3 1 0 2 2 : 5 3 2 1 0 1 2 : 7 3
7. (6.) Sporting Whittlesea 5 1 1 3 -2 12 : 14 4 3 1 0 2 10 : 11 3 2 0 1 1 2 : 3 1
8. (7.) Geelong Rangers 5 1 1 3 -4 10 : 14 4 3 1 0 2 5 : 7 3 2 0 1 1 5 : 7 1
9. (8.) Cairnlea 5 0 3 2 -5 9 : 14 3 2 0 2 0 7 : 7 2 3 0 1 2 2 : 7 1
10. (9.) Essendon United 5 1 0 4 -6 4 : 10 3 2 0 0 2 1 : 6 0 3 1 0 2 3 : 4 3
11. (10.) Moreland United 5 1 0 4 -14 5 : 19 3 3 0 0 3 3 : 12 0 2 1 0 1 2 : 7 3
12. (12.) Diamond Valley United 5 0 1 4 -9 5 : 14 1 2 0 1 1 1 : 5 1 3 0 0 3 4 : 9 0

Top two are promoted to State League Division One

Bottom two are relegated to State League Division Three

6. Round

  Saturday, 06/05/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Fitzroy City      
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Geelong Rangers      
  Saturday, 06/05/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Sporting Whittlesea      
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Westvale      
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Moreland United      
  Saturday, 06/05/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Hoppers Crossing      

7. Round

  Saturday, 13/05/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Corio      
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Essendon United      
  Saturday, 13/05/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Diamond Valley United      
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Cairnlea      
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Sporting Whittlesea      
  Saturday, 13/05/2017 19:00 Fairfield Park   Fitzroy City Altona City      

8. Round

  Saturday, 20/05/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Westvale      
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Fitzroy City      
  Saturday, 20/05/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Geelong Rangers      
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Hume United      
  Saturday, 20/05/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Hoppers Crossing      
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Moreland United      

9. Round

  Saturday, 27/05/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Geelong Rangers      
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Cairnlea      
  Saturday, 27/05/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Altona City      
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Corio      
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Essendon United      
  Saturday, 27/05/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Fitzroy City      

10. Round

  Saturday, 03/06/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Diamond Valley United      
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Essendon United      
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Westvale      
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Fitzroy City      
  Saturday, 03/06/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Moreland United      
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Hume United      

11. Round

  Saturday, 10/06/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Cairnlea      
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Corio      
  Saturday, 10/06/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Sporting Whittlesea      
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Geelong Rangers      
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Altona City      
  Saturday, 10/06/2017 19:00 Fairfield Park   Fitzroy City Hoppers Crossing      

12. Round

  Saturday, 17/06/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Hoppers Crossing      
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Corio      
  Saturday, 17/06/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Geelong Rangers      
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Sporting Whittlesea      
  Saturday, 17/06/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Fitzroy City      
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Altona City      

13. Round

  Saturday, 24/06/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Cairnlea      
  Saturday, 24/06/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Hume United      
  Saturday, 24/06/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Westvale      
  Saturday, 24/06/2017 15:00 Fairfield Park   Fitzroy City Moreland United      
  Saturday, 24/06/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Diamond Valley United      
  Saturday, 24/06/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Essendon United      

14. Round

  Saturday, 01/07/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Hoppers Crossing      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Moreland United      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Geelong Rangers      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Sporting Whittlesea      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Fitzroy City      
  Saturday, 01/07/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Corio      

15. Round

  Saturday, 15/07/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Cairnlea      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Essendon United      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Fairfield Park   Fitzroy City Hume United      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Westvale      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Diamond Valley United      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Altona City      

16. Round

  Saturday, 22/07/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Hoppers Crossing      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Westvale      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Moreland United      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Sporting Whittlesea      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Fitzroy City      
  Saturday, 22/07/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Geelong Rangers      

17. Round

  Saturday, 29/07/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Corio      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Essendon United      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Hume United      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Diamond Valley United      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Altona City      
  Saturday, 29/07/2017 19:00 Fairfield Park   Fitzroy City Cairnlea      

18. Round

  Saturday, 05/08/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Hoppers Crossing      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Hume United      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Westvale      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Moreland United      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Geelong Rangers      
  Saturday, 05/08/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Fitzroy City      

19. Round

  Saturday, 12/08/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Cairnlea      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Fairfield Park   Fitzroy City Corio      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Essendon United      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Diamond Valley United      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Sporting Whittlesea      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Altona City      

20. Round

  Saturday, 19/08/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Hoppers Crossing      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Hume United      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Moreland United      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Diamond Valley United      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 Fairfield Park   Fitzroy City Sporting Whittlesea      
  Saturday, 19/08/2017 19:00 Kim Reserve   Altona City Westvale      

21. Round

  Saturday, 02/09/2017 15:00 Partingtons Flat   Diamond Valley United Cairnlea      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 JH Allan Reserve   Essendon United Hoppers Crossing      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 McKechnie Reserve   Westvale Corio      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 Fairfield Park   Fitzroy City Geelong Rangers      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 Moomba Park   Moreland United Sporting Whittlesea      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 Laura Douglas Reserve   Hume United Altona City      

22. Round

  Saturday, 09/09/2017 15:00 Cairnlea Park   Cairnlea Essendon United      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Hume Reserve   Corio Hume United      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 RGC Cook Reserve   Sporting Whittlesea Westvale      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Myers Reserve   Geelong Rangers Moreland United      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Kim Reserve   Altona City Diamond Valley United      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Grange Reserve   Hoppers Crossing Fitzroy City      
Return to League Index

Return to League Index