Return to League Index

Victoria State League Division Two South/East 2017

Fixtures/Results

1. Round

  Friday, 24/03/2017 20:30 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Beaumaris 1:3    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 Anderson Park   Doncaster Rovers Seaford United 7:1    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Eltham Redbacks 2:5    
  Saturday, 25/03/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Doveton 2:0    
  Saturday, 25/03/2017 20:00 Knox Regional Football Centre   Mazenod United Frankston Pines 2:0    
  Sunday, 26/03/2017 17:00 Knox Regional Football Centre   North Caulfield Old Scotch 2:0    

2. Round

  Saturday, 01/04/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Berwick City 2:3    
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Eltham Redbacks 1:4    
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Doncaster Rovers 1:0    
  Saturday, 01/04/2017 15:15 HA Smith Reserve   Old Scotch Mazenod United 0:4    
  Saturday, 01/04/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Seaford United 1:1    
  Sunday, 02/04/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris North Caulfield 3:1    

3. Round

  Friday, 07/04/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Peninsula Strikers 6:3    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Old Scotch 0:1    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Beaumaris 1:3    
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Seaford United 3:2    
  Saturday, 08/04/2017 19:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Frankston Pines 1:1    
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Heatherton United 1:3    

4. Round

  Saturday, 22/04/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Eltham Redbacks 1:3    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Doveton 0:1    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Berwick City 1:5    
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Doncaster Rovers 2:0    
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Mazenod United 1:2    
  Sunday, 23/04/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United North Caulfield 2:4    

5. Round

  Friday, 28/04/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Old Scotch 0:1    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Heatherton United 4:0    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Peninsula Strikers 0:2    
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Frankston Pines 3:0    
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Beaumaris 2:2    
  Sunday, 30/04/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United North Caulfield 3:0    

6. Round

  Friday, 05/05/2017 20:30 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Berwick City 2:1    
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Doncaster Rovers 7:0    
  Saturday, 06/05/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Doveton 1:2    
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Peninsula Strikers 0:1    
  Saturday, 06/05/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Mazenod United 0:3    
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Eltham Redbacks 1:3    

7. Round

  Friday, 12/05/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Heatherton United 3:2    
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Old Scotch 1:1    
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Mazenod United 1:2    
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Seaford United 2:4    
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Beaumaris 3:1    
  Saturday, 13/05/2017 20:30 Jack Thomas Reserve   Berwick City North Caulfield Postponed    

8. Round

  Saturday, 20/05/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Peninsula Strikers 1:0    
  Saturday, 20/05/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Frankston Pines 0:1    
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Berwick City 2:3    
  Saturday, 20/05/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Eltham Redbacks 2:3    
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Doveton 3:4    
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Doncaster Rovers 2:1    

9. Round

  Friday, 26/05/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Mazenod United 0:0    
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Frankston Pines 3:2    
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Heatherton United 1:0    
  Saturday, 27/05/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Seaford United 2:1    
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Eltham Redbacks 1:2    
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton North Caulfield 3:0    

10. Round

  Saturday, 03/06/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Old Scotch 0:1    
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Doncaster Rovers 5:0    
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Seaford United 4:2    
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Doveton 3:2    
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Heatherton United 1:5    
  Sunday, 04/06/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Peninsula Strikers 4:1    

11. Round

  Friday, 09/06/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Berwick City 1:2    
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Mazenod United 3:1    
  Saturday, 10/06/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Heatherton United 1:2    
  Saturday, 10/06/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Beaumaris 0:2    
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Eltham Redbacks 0:0    
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines North Caulfield 3:1    

12. Round

  Saturday, 17/06/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Heatherton United 1:1    
  Saturday, 17/06/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Doncaster Rovers 1:0    
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Peninsula Strikers 1:1    
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Berwick City 0:2    
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Mazenod United 1:0    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch North Caulfield 0:2    

13. Round

  Friday, 23/06/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Doveton 1:2    
  Saturday, 24/06/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Peninsula Strikers 2:1    
  Saturday, 24/06/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Frankston Pines 1:0    
  Saturday, 24/06/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Old Scotch 2:2    
  Saturday, 24/06/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Heatherton United 0:1    
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Beaumaris 2:1    
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Eltham Redbacks 13 9 2 2 20 32 : 12 29 6 3 1 2 12 : 4 10 7 6 1 0 20 : 8 19
2. (2.) Doveton 13 9 1 3 9 24 : 15 28 7 5 1 1 13 : 5 16 6 4 0 2 11 : 10 12
3. (4.) Berwick City 12 8 2 2 12 28 : 16 26 6 3 2 1 12 : 8 11 6 5 0 1 16 : 8 15
4. (3.) Beaumaris 13 7 2 4 11 28 : 17 23 7 4 1 2 16 : 8 13 6 3 1 2 12 : 9 10
5. (5.) Mazenod United 13 7 2 4 9 25 : 16 23 6 3 1 2 13 : 10 10 7 4 1 2 12 : 6 13
6. (6.) North Caulfield 12 6 0 6 -3 20 : 23 18 6 4 0 2 12 : 9 12 6 2 0 4 8 : 14 6
7. (7.) Heatherton United 13 5 2 6 -1 22 : 23 17 5 1 1 3 8 : 11 4 8 4 1 3 14 : 12 13
8. (8.) Peninsula Strikers 13 4 2 7 -7 18 : 25 14 6 2 1 3 9 : 11 7 7 2 1 4 9 : 14 7
9. (10.) Old Scotch 13 4 2 7 -11 11 : 22 14 7 1 0 6 5 : 17 3 6 3 2 1 6 : 5 11
10. (9.) Frankston Pines 13 4 1 8 -11 14 : 25 13 7 3 0 4 10 : 15 9 6 1 1 4 4 : 10 4
11. (11.) Doncaster Rovers 13 3 1 9 -10 19 : 29 10 7 3 1 3 18 : 11 10 6 0 0 6 1 : 18 0
12. (12.) Seaford United 13 2 1 10 -18 16 : 34 7 7 1 0 6 5 : 15 3 6 1 1 4 11 : 19 4

Top two are promoted to State League Division One

Bottom two are relegated to State League Division Three

14. Round

  Saturday, 01/07/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Doncaster Rovers      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Eltham Redbacks      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Mazenod United      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Doveton      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Berwick City      
  Saturday, 01/07/2017 20:30 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United North Caulfield      

15. Round

  Friday, 14/07/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Frankston Pines      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Beaumaris      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Peninsula Strikers      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Old Scotch      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Heatherton United      
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Seaford United      

16. Round

  Saturday, 22/07/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Doncaster Rovers      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Seaford United      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Doveton      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Berwick City      
  Saturday, 22/07/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Eltham Redbacks      
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Mazenod United      

17. Round

  Friday, 28/07/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Beaumaris      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Old Scotch      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Frankston Pines      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Seaford United      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Heatherton United      
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks North Caulfield      

18. Round

  Saturday, 05/08/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Peninsula Strikers      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Eltham Redbacks      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Frankston Pines      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Doveton      
  Saturday, 05/08/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Doncaster Rovers      
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Berwick City      

19. Round

  Saturday, 12/08/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers Beaumaris      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Old Scotch      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Mazenod United      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Seaford United      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Heatherton United      
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Anderson Park   Doncaster Rovers North Caulfield      

20. Round

  Saturday, 19/08/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Doncaster Rovers      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 Monterey Reserve   Frankston Pines Beaumaris      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Old Scotch      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Berwick City      
  Saturday, 19/08/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Peninsula Strikers      
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Caulfield Park   North Caulfield Doveton      

21. Round

  Friday, 01/09/2017 20:30 Anderson Park   Doncaster Rovers Eltham Redbacks      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 HA Smith Reserve   Old Scotch Beaumaris      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 North Seaford Reserve   Seaford United Berwick City      
  Saturday, 02/09/2017 15:00 Waratah Reserve   Doveton Mazenod United      
  Saturday, 02/09/2017 19:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Frankston Pines      
  Sunday, 03/09/2017 15:00 Centenary Park   Peninsula Strikers North Caulfield      

22. Round

  Thursday, 07/09/2017 20:30 Knox Regional Football Centre   North Caulfield Frankston Pines      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Jack Thomas Reserve   Berwick City Doncaster Rovers      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Mazenod College   Mazenod United Peninsula Strikers      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Bosnia & Herzegovina Centre   Heatherton United Old Scotch      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Beaumaris Reserve   Beaumaris Seaford United      
  Saturday, 09/09/2017 15:00 Eltham North Reserve   Eltham Redbacks Doveton      
Return to League Index

Return to League Index