Return to League Index

Western Australia Amateur Premier League 2017

Fixtures/Results

1. Round

  Sunday, 09/04/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Wembley Downs 2:3    
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa BB United 6:0    
  Sunday, 09/04/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Perth Royals 2:1    
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Ellenbrook United 5:0    
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Hamersley Rovers 6:0    
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit North Perth United 0:1    

2. Round

  Sunday, 23/04/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Southern Spirit 0:7    
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Belmont Villa 2:1    
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Kingsley 1:3    
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Ellenbrook District Open Space   Ellenbrook United Subiaco AFC 1:0    
  Sunday, 23/04/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Kwinana United 2:1    
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Leeming Strikers 5:1    

3. Round

  Sunday, 30/04/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Ellenbrook United 4:0    
  Sunday, 30/04/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Hamersley Rovers 5:1    
  Sunday, 30/04/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals North Perth United 1:6    
  Sunday, 30/04/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers BB United 7:0    
  Sunday, 30/04/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Kwinana United 4:2    
  Sunday, 30/04/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Wembley Downs 1:3    

4. Round

  Sunday, 07/05/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United North Perth United 1:4    
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Leeming Strikers 5:0    
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Southern Spirit 1:2    
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Ellenbrook United 3:2    
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Kingsley 0:4    
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Perth Royals 7:2    

5. Round

  Sunday, 14/05/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Subiaco AFC 2:1    
  Sunday, 14/05/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Kwinana United 2:3    
  Sunday, 14/05/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals BB United 5:0    
  Sunday, 14/05/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Hamersley Rovers 1:0    
  Sunday, 14/05/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Ellenbrook United 2:3    
  Sunday, 14/05/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Wembley Downs 4:3    

6. Round

  Sunday, 21/05/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs BB United 9:0    
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers North Perth United 0:5    
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Perth Royals 7:0    
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Leeming Strikers 1:3    
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Southern Spirit 3:1    
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Belmont Villa 1:3    

7. Round

  Sunday, 04/06/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Hamersley Rovers 3:5    
  Sunday, 04/06/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Kingsley 1:2    
  Sunday, 04/06/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Wembley Downs 3:7    
  Sunday, 04/06/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Kwinana United 3:2    
  Sunday, 04/06/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Subiaco AFC 2:3    
  Sunday, 04/06/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Ellenbrook United 2:1    

8. Round

  Sunday, 11/06/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Wembley Downs 0:6    
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Southern Spirit 3:0    
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United BB United 2:0    
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Perth Royals 6:1    
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United North Perth United 1:4    
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Leeming Strikers 5:1    

9. Round

  Sunday, 18/06/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Kwinana United 1:4    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Ellenbrook United 3:2    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Hamersley Rovers 2:3    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Kingsley 2:2    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Belmont Villa 2:1    
  Sunday, 18/06/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Subiaco AFC 0:1    

10. Round

  Friday, 30/06/2017 20:30 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Hamersley Rovers 1:0    
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley North Perth United 2:1    
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Leeming Strikers 1:2    
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Wembley Downs 2:4    
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC BB United 5:0    
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Perth Royals 8:2    

11. Round

  Sunday, 09/07/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Kingsley 0:6    
  Sunday, 09/07/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Subiaco AFC 5:1    
  Sunday, 09/07/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Ellenbrook United 2:0    
  Sunday, 09/07/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Southern Spirit 3:2    
  Sunday, 09/07/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Hamersley Rovers 1:0    
  Sunday, 09/07/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Belmont Villa 4:0    

12. Round

  Sunday, 16/07/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Kingsley 3:0    
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Belmont Villa 1:3    
  Sunday, 16/07/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Leeming Strikers 0:2    
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Kwinana United 4:2    
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Subiaco AFC 2:1    
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Southern Spirit 1:3    

13. Round

  Sunday, 23/07/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit BB United 4:0    
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Wembley Downs 1:7    
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Hamersley Rovers 2:0    
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Ellenbrook United 1:0    
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Perth Royals 3:0    
  Sunday, 23/07/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers North Perth United 1:2    

14. Round

  Sunday, 30/07/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Kingsley 0:3    
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Belmont Villa 2:2    
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Perth Royals 9:0    
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Leeming Strikers 0:4    
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Subiaco AFC 1:2    
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Southern Spirit 2:0    

15. Round

  Sunday, 06/08/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United BB United 10:0    
  Sunday, 06/08/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Wembley Downs 1:3    
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Hamersley Rovers 1:2    
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Belmont Villa 2:4    
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Kwinana United 5:0    
  Sunday, 06/08/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Subiaco AFC 2:3    

16. Round

  Sunday, 13/08/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Kingsley 1:2    
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Belmont Villa 3:2    
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Perth Royals 1:3    
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Leeming Strikers 0:0    
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Southern Spirit 4:3    
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs North Perth United 3:1    

17. Round

  Sunday, 20/08/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Wembley Downs 0:10    
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Hamersley Rovers 3:0    
  Sunday, 20/08/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Kingsley 1:2    
  Sunday, 20/08/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Ellenbrook United 2:1    
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Kwinana United 0:0    
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Subiaco AFC      
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Wembley Downs 17 16 0 1 59 78 : 19 48 8 8 0 0 32 : 5 24 9 8 0 1 46 : 14 24
2. (2.) Kingsley 17 14 1 2 37 51 : 14 43 8 7 0 1 27 : 5 21 9 7 1 1 24 : 9 22
3. (3.) North Perth United 17 13 0 4 44 62 : 18 39 9 7 0 2 38 : 9 21 8 6 0 2 24 : 9 18
4. (5.) Leeming Strikers 17 10 2 5 5 35 : 30 32 9 6 1 2 22 : 13 19 8 4 1 3 13 : 17 13
5. (4.) Subiaco AFC 16 10 0 6 17 42 : 25 30 8 6 0 2 30 : 10 18 8 4 0 4 12 : 15 12
6. (6.) Belmont Villa 16 7 1 8 6 41 : 35 22 8 4 0 4 25 : 18 12 8 3 1 4 16 : 17 10
7. (7.) Kwinana United 17 7 1 9 -5 33 : 38 22 9 5 0 4 19 : 17 15 8 2 1 5 14 : 21 7
8. (8.) Southern Spirit 17 6 1 10 6 38 : 32 19 9 3 1 5 20 : 15 10 8 3 0 5 18 : 17 9
9. (9.) Ellenbrook United 17 6 0 11 -15 24 : 39 18 8 5 0 3 15 : 15 15 9 1 0 8 9 : 24 3
10. (10.) Hamersley Rovers 17 4 2 11 -27 17 : 44 14 7 1 2 4 6 : 19 5 10 3 0 7 11 : 25 9
11. (11.) Perth Royals 17 4 0 13 -40 27 : 67 12 9 3 0 6 18 : 24 9 8 1 0 7 9 : 43 3
12. (12.) BB United 17 0 0 17 -87 7 : 94 0 9 0 0 9 7 : 46 0 8 0 0 8 0 : 48 0

Winners are eligible for promotion to State League Division Two

Bottom two are relegated to Amateur Division One

18. Round

  Sunday, 27/08/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers BB United      
  Sunday, 27/08/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Belmont Villa      
  Sunday, 27/08/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Perth Royals      
  Sunday, 27/08/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United Leeming Strikers      
  Sunday, 27/08/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Southern Spirit      
  Sunday, 27/08/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United North Perth United      

19. Round

  Sunday, 03/09/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Hamersley Rovers      
  Sunday, 03/09/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Kingsley      
  Sunday, 03/09/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Ellenbrook United      
  Sunday, 03/09/2017 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Belmont Villa      
  Sunday, 03/09/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Kwinana United      
  Sunday, 03/09/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Subiaco AFC      

20. Round

  Sunday, 10/09/2017 15:00 Kelly Park   Kwinana United BB United      
  Sunday, 10/09/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Wembley Downs      
  Sunday, 10/09/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Perth Royals      
  Sunday, 10/09/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley Leeming Strikers      
  Sunday, 10/09/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Southern Spirit      
  Sunday, 10/09/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC North Perth United      

21. Round

  Sunday, 17/09/2017 15:00 Woodville Reserve   North Perth United Kingsley      
  Sunday, 17/09/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Ellenbrook United      
  Sunday, 17/09/2017 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Belmont Villa      
  Sunday, 17/09/2017 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Kwinana United      
  Sunday, 17/09/2017 15:00 Bosnian Recreation Centre   BB United Subiaco AFC      
  Sunday, 17/09/2017 15:00 Watsons Reserve   Perth Royals Southern Spirit      

22. Round

  Sunday, 24/09/2017 15:00 Chichester Park   Kingsley BB United      
  Sunday, 24/09/2017 15:00 Rosalie Park   Subiaco AFC Wembley Downs      
  Sunday, 24/09/2017 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Perth Royals      
  Sunday, 24/09/2017 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Leeming Strikers      
  Sunday, 24/09/2017 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Kwinana United      
  Sunday, 24/09/2017 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa North Perth United      
Return to League Index

Return to League Index