Return to League Index

Capital Football - Capital League 2018

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 07/04/2018 15:00     Brindabella Blues Weston Molonglo 2:5    
  Saturday, 07/04/2018 15:00     Monaro Panthers O'Connor Knights 0:3    
  Saturday, 07/04/2018 15:00     Narrabundah White Eagles 0:3    
  Saturday, 07/04/2018 15:00     Canberra Olympic Queanbeyan City 6:2   Award 0:3
  Sunday, 08/04/2018 15:00     ANU FC Southern Tablelands United 12:2    

2. Round

  Saturday, 14/04/2018 15:00     ANU FC White Eagles 0:1    
  Saturday, 14/04/2018 15:00     O'Connor Knights Narrabundah 0:1    
  Saturday, 14/04/2018 15:00     Queanbeyan City Monaro Panthers 1:0    
  Saturday, 14/04/2018 15:00     Weston Molonglo Canberra Olympic 3:4    
  Sunday, 15/04/2018 15:00     Southern Tablelands United Brindabella Blues 3:2    

3. Round

  Saturday, 21/04/2018 15:00     O'Connor Knights White Eagles 1:0    
  Saturday, 21/04/2018 15:00     Narrabundah Queanbeyan City 0:1    
  Saturday, 21/04/2018 15:00     Weston Molonglo Monaro Panthers 0:0    
  Saturday, 21/04/2018 17:45     Brindabella Blues ANU FC 1:1    
  Sunday, 22/04/2018 15:00     Canberra Olympic Southern Tablelands United 3:0    

4. Round

  Saturday, 28/04/2018 15:00     ANU FC Canberra Olympic 2:1    
  Saturday, 28/04/2018 15:00     White Eagles Brindabella Blues 5:3    
  Saturday, 28/04/2018 15:00     Queanbeyan City O'Connor Knights 2:3    
  Saturday, 28/04/2018 15:00     Weston Molonglo Narrabundah 4:1    
  Sunday, 29/04/2018 15:00     Monaro Panthers Southern Tablelands United 1:2    

5. Round

  Saturday, 05/05/2018 15:00     Monaro Panthers ANU FC 1:4    
  Saturday, 05/05/2018 15:00     O'Connor Knights Weston Molonglo 0:4    
  Saturday, 05/05/2018 15:00     Canberra Olympic Brindabella Blues 2:3    
  Saturday, 05/05/2018 15:00     Queanbeyan City White Eagles 0:0    
  Sunday, 06/05/2018 15:00     Narrabundah Southern Tablelands United 0:2    

6. Round

  Saturday, 12/05/2018 15:00     ANU FC Narrabundah 6:0    
  Saturday, 12/05/2018 15:00     Brindabella Blues Monaro Panthers 2:3    
  Saturday, 12/05/2018 15:00     Weston Molonglo Queanbeyan City 1:2    
  Saturday, 12/05/2018 17:30     White Eagles Canberra Olympic 7:2    
  Sunday, 13/05/2018 15:00     Southern Tablelands United O'Connor Knights 2:2    

7. Round

  Wednesday, 16/05/2018 18:45     O'Connor Knights ANU FC 2:1    
  Saturday, 19/05/2018 15:00     Monaro Panthers Canberra Olympic 2:2    
  Saturday, 19/05/2018 15:00     Weston Molonglo White Eagles 3:4    
  Saturday, 19/05/2018 15:00     Narrabundah Brindabella Blues 1:0    
  Saturday, 19/05/2018 15:00     Queanbeyan City Southern Tablelands United 2:2    

8. Round

  Saturday, 26/05/2018 15:00     ANU FC Queanbeyan City 0:1    
  Saturday, 26/05/2018 15:00     Brindabella Blues O'Connor Knights 1:5    
  Saturday, 26/05/2018 15:00     Canberra Olympic Narrabundah 6:0    
  Saturday, 26/05/2018 15:00     White Eagles Monaro Panthers 2:3    
  Sunday, 27/05/2018 15:00     Southern Tablelands United Weston Molonglo 0:6    

9. Round

  Saturday, 02/06/2018 15:00     O'Connor Knights Canberra Olympic 4:2    
  Saturday, 02/06/2018 15:00     Narrabundah Monaro Panthers 0:3    
  Saturday, 02/06/2018 15:00     Queanbeyan City Brindabella Blues 3:0    
  Saturday, 02/06/2018 15:00     Weston Molonglo ANU FC 2:0    
  Sunday, 03/06/2018 15:00     Southern Tablelands United White Eagles 1:4    

10. Round

  Saturday, 16/06/2018 15:00     Weston Molonglo Brindabella Blues 5:1    
  Saturday, 16/06/2018 15:00     O'Connor Knights Monaro Panthers 5:0    
  Saturday, 16/06/2018 15:00     White Eagles Narrabundah 2:0    
  Saturday, 16/06/2018 15:00     Queanbeyan City Canberra Olympic 5:0    
  Sunday, 17/06/2018 15:00     Southern Tablelands United ANU FC 0:4    

11. Round

  Saturday, 23/06/2018 15:00     White Eagles ANU FC 4:1    
  Saturday, 23/06/2018 15:00     Narrabundah O'Connor Knights 2:3    
  Saturday, 23/06/2018 15:00     Monaro Panthers Queanbeyan City 1:5    
  Saturday, 23/06/2018 15:00     Canberra Olympic Weston Molonglo 0:1    
  Sunday, 24/06/2018 15:00     Brindabella Blues Southern Tablelands United 5:4    

12. Round

  Saturday, 30/06/2018 15:00     ANU FC Brindabella Blues 7:0    
  Saturday, 30/06/2018 15:00     White Eagles O'Connor Knights 1:2    
  Saturday, 30/06/2018 15:00     Queanbeyan City Narrabundah 4:1    
  Saturday, 30/06/2018 15:00     Monaro Panthers Weston Molonglo 0:11    
  Sunday, 01/07/2018 15:00     Southern Tablelands United Canberra Olympic 1:2    

13. Round

  Saturday, 07/07/2018 15:00     Canberra Olympic ANU FC 0:4    
  Saturday, 07/07/2018 15:00     Brindabella Blues White Eagles 3:3    
  Saturday, 07/07/2018 15:00     O'Connor Knights Queanbeyan City 1:1    
  Saturday, 07/07/2018 15:00     Narrabundah Weston Molonglo 3:1    
  Sunday, 08/07/2018 15:00     Southern Tablelands United Monaro Panthers 3:1    

14. Round

  Saturday, 14/07/2018 15:00     ANU FC Monaro Panthers 3:1    
  Saturday, 14/07/2018 15:00     Weston Molonglo O'Connor Knights 2:2    
  Saturday, 14/07/2018 15:00     Brindabella Blues Canberra Olympic 2:0    
  Saturday, 14/07/2018 15:00     White Eagles Queanbeyan City 3:1    
  Sunday, 15/07/2018 15:00     Southern Tablelands United Narrabundah 3:1    
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Queanbeyan City 14 9 3 2 19 31 : 12 30 7 4 2 1 17 : 6 14 7 5 1 1 14 : 6 16
2. (2.) O'Connor Knights 14 9 3 2 14 33 : 19 30 7 4 1 2 13 : 9 13 7 5 2 0 20 : 10 17
3. (3.) White Eagles 14 9 2 3 19 39 : 20 29 7 5 0 2 24 : 12 15 7 4 2 1 15 : 8 14
4. (4.) Weston Molonglo 14 8 2 4 29 48 : 19 26 8 3 2 3 20 : 14 11 6 5 0 1 28 : 5 15
5. (5.) ANU FC 14 8 1 5 29 45 : 16 25 7 5 0 2 30 : 6 15 7 3 1 3 15 : 10 10
6. (6.) Southern Tablelands United 14 5 2 7 -20 25 : 45 17 8 3 1 4 13 : 22 10 6 2 1 3 12 : 23 7
7. (7.) Canberra Olympic 14 4 1 9 -13 24 : 37 13 6 2 0 4 11 : 11 6 8 2 1 5 13 : 26 7
8. (10.) Brindabella Blues 14 3 2 9 -22 25 : 47 11 7 2 2 3 16 : 21 8 7 1 0 6 9 : 26 3
9. (8.) Monaro Panthers 14 3 2 9 -27 16 : 43 11 6 0 1 5 5 : 27 1 8 3 1 4 11 : 16 10
10. (9.) Narrabundah 14 3 0 11 -28 10 : 38 9 7 2 0 5 6 : 13 6 7 1 0 6 4 : 25 3

Top four qualify for Finals Series

15. Round

  Saturday, 21/07/2018 15:00     Narrabundah ANU FC      
  Saturday, 21/07/2018 15:00     Monaro Panthers Brindabella Blues      
  Saturday, 21/07/2018 15:00     Canberra Olympic White Eagles      
  Saturday, 21/07/2018 15:00     Queanbeyan City Weston Molonglo      
  Sunday, 22/07/2018 15:00     O'Connor Knights Southern Tablelands United      

16. Round

  Saturday, 28/07/2018 15:00     Canberra Olympic Monaro Panthers      
  Saturday, 28/07/2018 15:00     ANU FC O'Connor Knights      
  Saturday, 28/07/2018 15:00     White Eagles Weston Molonglo      
  Saturday, 28/07/2018 15:00     Brindabella Blues Narrabundah      
  Sunday, 29/07/2018 15:00     Southern Tablelands United Queanbeyan City      

17. Round

  Saturday, 04/08/2018 15:00     Queanbeyan City ANU FC      
  Saturday, 04/08/2018 15:00     O'Connor Knights Brindabella Blues      
  Saturday, 04/08/2018 15:00     Narrabundah Canberra Olympic      
  Saturday, 04/08/2018 15:00     Monaro Panthers White Eagles      
  Saturday, 04/08/2018 15:00     Weston Molonglo Southern Tablelands United      

18. Round

  Saturday, 11/08/2018 15:00     Canberra Olympic O'Connor Knights      
  Saturday, 11/08/2018 15:00     Monaro Panthers Narrabundah      
  Saturday, 11/08/2018 15:00     Brindabella Blues Queanbeyan City      
  Saturday, 11/08/2018 15:00     ANU FC Weston Molonglo      
  Sunday, 12/08/2018 15:00     White Eagles Southern Tablelands United      

Finals Series

Minor Semi Final

1         3. Regular Season     4. Regular Season        

Major Semi Final

2         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index