Return to League Index

Illawarra District League 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 25/07/2020 15:00 Keith Bond Oval   Oak Flats Falcons Balgownie Rangers 1:1    
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes Kiama Quarriers 0:3    
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Thomas Gibson Park   Thirroul Thunder Berkeley Sports 0:0    
  Saturday, 25/07/2020 15:00 King Mickey Park   Warilla Wanderers Helensburgh Thistle 2:2    
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Hume Oval   Picton Rangers Unanderra Hearts 2:0    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Barrack Heights Sportsfield   Shell Cove University 2:3    

2. Round

  Saturday, 01/08/2020 15:00 Kiama Sporting Complex   Kiama Quarriers Shell Cove 0:3    
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Berkeley SSC   Berkeley Sports Picton Rangers 1:2    
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Kooloobong Oval   University Oak Flats Falcons 1:2    
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Rex Jackson Park   Helensburgh Thistle Fernhill Foxes 7:2    
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Judy Masters Oval   Balgownie Rangers Thirroul Thunder 0:0    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Unanderra Oval   Unanderra Hearts Warilla Wanderers 5:1    

3. Round

  Thursday, 06/08/2020 20:15 Rex Jackson Park   Helensburgh Thistle Berkeley Sports 1:2    
  Monday, 10/08/2020 20:15 Ian McLennan Park   Unanderra Hearts University 4:0    
  Wednesday, 19/08/2020 20:15 King Mickey Park   Warilla Wanderers Picton Rangers 2:7    
  Thursday, 20/08/2020 19:30 Keith Bond Oval   Oak Flats Falcons Shell Cove 0:2    
  Thursday, 20/08/2020 20:00 Judy Masters Oval   Balgownie Rangers Kiama Quarriers 1:4    
  Thursday, 27/08/2020 20:15 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes Thirroul Thunder 3:1    

4. Round

  Saturday, 15/08/2020 15:00 Kiama Sporting Complex   Kiama Quarriers Picton Rangers 0:4    
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Berkeley SSC   Berkeley Sports Balgownie Rangers 0:1    
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes University 5:2    
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Thomas Gibson Park   Thirroul Thunder Helensburgh Thistle 2:3    
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Keith Bond Oval   Oak Flats Falcons Unanderra Hearts 2:1    
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Barrack Heights Sportsfield   Shell Cove Warilla Wanderers 2:0    

5. Round

  Saturday, 22/08/2020 15:00 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes Picton Rangers 0:2    
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Berkeley SSC   Berkeley Sports Unanderra Hearts 0:5    
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Judy Masters Oval   Balgownie Rangers Helensburgh Thistle 1:2    
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Thomas Gibson Park   Thirroul Thunder Shell Cove 1:1    
  Saturday, 22/08/2020 15:00 King Mickey Park   Warilla Wanderers University 3:4    
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Keith Bond Oval   Oak Flats Falcons Kiama Quarriers 2:1    

6. Round

  Saturday, 29/08/2020 15:00 Unanderra Oval   Unanderra Hearts Balgownie Rangers 3:0    
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Rex Jackson Park   Helensburgh Thistle Oak Flats Falcons 0:1    
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes Warilla Wanderers 3:0    
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Kooloobong Oval   University Berkeley Sports 3:0    
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Kiama Sporting Complex   Kiama Quarriers Thirroul Thunder 1:0    
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Hume Oval   Picton Rangers Shell Cove 0:0    

7. Round

  Saturday, 05/09/2020 15:00 Kooloobong Oval   University Balgownie Rangers 2:1    
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Berkeley SSC   Berkeley Sports Oak Flats Falcons 0:4    
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Thomas Gibson Park   Thirroul Thunder Unanderra Hearts 2:6    
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Kiama Sporting Complex   Kiama Quarriers Warilla Wanderers 4:1    
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Rex Jackson Park   Helensburgh Thistle Picton Rangers 2:1    
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Barrack Heights Sportsfield   Shell Cove Fernhill Foxes 3:3    

8. Round

  Saturday, 12/09/2020 15:00 Keith Bond Oval   Oak Flats Falcons Fernhill Foxes 4:1    
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Hume Oval   Picton Rangers University 3:0    
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Berkeley SSC   Berkeley Sports Kiama Quarriers 2:1    
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Judy Masters Oval   Balgownie Rangers Shell Cove 0:2    
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Unanderra Oval   Unanderra Hearts Helensburgh Thistle 4:3    
  Sunday, 13/09/2020 15:00 King Mickey Park   Warilla Wanderers Thirroul Thunder 1:2    

9. Round

  Saturday, 19/09/2020 15:00 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes Balgownie Rangers 1:1    
  Saturday, 19/09/2020 15:00 King Mickey Park   Warilla Wanderers Oak Flats Falcons 0:2    
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Kooloobong Oval   University Helensburgh Thistle 2:1    
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Hume Oval   Picton Rangers Thirroul Thunder 0:0    
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Kiama Sporting Complex   Kiama Quarriers Unanderra Hearts 1:4    
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Barrack Heights Sportsfield   Shell Cove Berkeley Sports 2:2    

10. Round

  Friday, 25/09/2020 20:00 Judy Masters Oval   Balgownie Rangers Warilla Wanderers 0:1    
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Berkeley SSC   Berkeley Sports Fernhill Foxes 3:4    
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Keith Bond Oval   Oak Flats Falcons Picton Rangers 4:0    
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Thomas Gibson Park   Thirroul Thunder University 1:1    
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Rex Jackson Park   Helensburgh Thistle Kiama Quarriers 3:0    
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Unanderra Oval   Unanderra Hearts Shell Cove 6:0    

11. Round

  Saturday, 03/10/2020 15:00 Hume Oval   Picton Rangers Balgownie Rangers 0:1    
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Kiama Sporting Complex   Kiama Quarriers University 2:2    
  Saturday, 03/10/2020 15:00 King Mickey Park   Warilla Wanderers Berkeley Sports 2:3    
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Ray Robinson Field   Fernhill Foxes Unanderra Hearts 2:0    
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Thomas Gibson Park   Thirroul Thunder Oak Flats Falcons 0:3    
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Barrack Heights Sportsfield   Shell Cove Helensburgh Thistle 1:2    
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Oak Flats Falcons 11 9 1 1 18 25 : 7 28 6 4 1 1 13 : 6 13 5 5 0 0 12 : 1 15
2. (2.) Unanderra Hearts 11 8 0 3 25 38 : 13 24 5 5 0 0 22 : 4 15 6 3 0 3 16 : 9 9
3. (3.) Picton Rangers 11 6 2 3 11 21 : 10 20 5 2 2 1 5 : 1 8 6 4 0 2 16 : 9 12
4. (4.) Helensburgh Thistle 11 6 1 4 8 26 : 18 19 5 3 0 2 13 : 6 9 6 3 1 2 13 : 12 10
5. (7.) Fernhill Foxes 11 5 2 4 -2 24 : 26 17 7 4 1 2 14 : 9 13 4 1 1 2 10 : 17 4
6. (6.) University 11 5 2 4 -4 20 : 24 17 4 3 0 1 8 : 4 9 7 2 2 3 12 : 20 8
7. (5.) Shell Cove 11 4 4 3 1 18 : 17 16 5 1 2 2 10 : 10 5 6 3 2 1 8 : 7 11
8. (8.) Kiama Quarriers 11 4 1 6 -5 17 : 22 13 6 2 1 3 8 : 14 7 5 2 0 3 9 : 8 6
9. (10.) Berkeley Sports 11 3 2 6 -12 13 : 25 11 6 1 0 5 6 : 17 3 5 2 2 1 7 : 8 8
10. (11.) Balgownie Rangers 11 2 3 6 -9 7 : 16 9 5 0 1 4 2 : 9 1 6 2 2 2 5 : 7 8
11. (9.) Thirroul Thunder 11 1 5 5 -10 9 : 19 8 6 0 3 3 6 : 14 3 5 1 2 2 3 : 5 5
12. (12.) Warilla Wanderers 11 1 1 9 -21 13 : 34 4 6 0 1 5 10 : 20 1 5 1 0 4 3 : 14 3

Top five qualify for Finals Series

Due to the short season there is no promotion

Finals Series

Elimination Final

1 Saturday, 10/10/2020 15:00 Elizabeth Park   Helensburgh Thistle Fernhill Foxes 4:6 (0:0, 2:2, 2:2) Pens.    

Qualifying Final

2 Saturday, 10/10/2020 15:00 Unanderra Oval   Unanderra Hearts Picton Rangers 2:3 (1:2)    

Minor Semi Final

3 Saturday, 17/10/2020 15:00 Ray Robinson Field   Unanderra Hearts Fernhill Foxes 2:1 (1:1, 1:1) a.e.t.    

Major Semi Final

4 Saturday, 17/10/2020 15:00 King Mickey Park   Oak Flats Falcons Picton Rangers 4:2 (0:1)    

Preliminary Final

5 Saturday, 24/10/2020 15:00 JJ Kelly Park   Unanderra Hearts Picton Rangers        

Grand Final

6 Saturday, 31/10/2020 16:00 Ian McLennan Park   Oak Flats Falcons   Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index