Return to League Index

NSW Northern League One 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Sunday, 08/03/2020 14:30 Johnston Park   West Wallsend Kahibah 0:3    
  Sunday, 08/03/2020 14:30 Turner Park   Cessnock City Hornets Singleton Strikers 3:1 (1:1)  
  Thursday, 06/08/2020 19:00 The Gardens   Wallsend South Cardiff 2:6 (1:3)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:00 Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United Belmont Swansea United 4:0 (1:0)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:45 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba New Lambton 1:0   aband.
No match: Thornton Redbacks

2. Round

  Saturday, 14/03/2020 14:30 Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United South Cardiff 1:2 (1:0)  
  Saturday, 14/03/2020 18:10 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United Thornton Redbacks 2:1 (0:1)  
  Sunday, 15/03/2020 14:30 Johnston Park   West Wallsend Singleton Strikers 0:0 (0:0)  
  Sunday, 15/03/2020 18:40 The Gardens   Wallsend New Lambton 0:6 (0:2)  
  Sunday, 15/03/2020 19:10 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba Kahibah 3:3 (3:0)  
No match: Cessnock City Hornets

3. Round

  Saturday, 11/07/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers Toronto Awaba 5:1 (2:1)  
  Saturday, 11/07/2020 14:30 Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United New Lambton 1:2 (0:1)  
  Sunday, 12/07/2020 14:30 Turner Park   Cessnock City Hornets Thornton Redbacks 1:0 (1:0)  
  Sunday, 12/07/2020 14:30 The Gardens   Wallsend Kahibah 1:5 (0:1)  
  Sunday, 12/07/2020 15:20 Ulinga Oval   South Cardiff Belmont Swansea United 0:2    
No match: West Wallsend

4. Round

  Saturday, 18/07/2020 14:30 Alder Park   New Lambton South Cardiff 3:0 (0:0)  
  Saturday, 18/07/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers Wallsend 3:1    
  Saturday, 18/07/2020 15:30 Thornton Park   Thornton Redbacks West Wallsend 0:2 (0:1)  
  Sunday, 19/07/2020 14:30 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United Cessnock City Hornets 0:1 (0:0)  
  Wednesday, 22/07/2020 20:15 Lake Maquarie RFF   Kahibah Cooks Hill United 1:2 (1:0)  
No match: Toronto Awaba

5. Round

  Saturday, 25/07/2020 14:30 Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United Singleton Strikers 3:3 (2:2)  
  Saturday, 25/07/2020 14:30 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United New Lambton 3:2 (0:1)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba Thornton Redbacks 3:1 (2:0)  
  Wednesday, 05/08/2020 19:00 Johnston Park   West Wallsend Cessnock City Hornets 1:1    
  Wednesday, 12/08/2020 19:00 Ulinga Oval   South Cardiff Kahibah 4:1 (1:1)  
No match: Wallsend

6. Round

  Saturday, 01/08/2020 14:30 Kahibah Oval   Kahibah New Lambton 0:7 (0:4)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba Cessnock City Hornets 2:0 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:30 Thornton Park   Thornton Redbacks Wallsend 3:2 (1:2)  
  Sunday, 02/08/2020 14:30 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United West Wallsend 3:0 (3:0)  
  Sunday, 02/08/2020 15:20 Ulinga Oval   South Cardiff Singleton Strikers 0:2 (0:2)  
No match: Cooks Hill United

7. Round

  Saturday, 08/08/2020 14:30 Kahibah Oval   Kahibah Belmont Swansea United 2:1 (0:1)  
  Sunday, 09/08/2020 14:30 Turner Park   Cessnock City Hornets Wallsend 0:1    
  Sunday, 09/08/2020 16:00 Johnston Park   West Wallsend Toronto Awaba 3:1    
  Wednesday, 26/08/2020 20:00 Alder Park   New Lambton Singleton Strikers      
      Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United Thornton Redbacks postponed    
No match: South Cardiff
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) New Lambton 5 4 0 1 16 20 : 4 12 1 1 0 0 3 : 0 3 4 3 0 1 17 : 4 9
2. (2.) Belmont Swansea United 7 4 0 3 1 11 : 10 12 4 3 0 1 8 : 4 9 3 1 0 2 3 : 6 3
3. (3.) Singleton Strikers 6 3 2 1 6 14 : 8 11 2 2 0 0 8 : 2 6 4 1 2 1 6 : 6 5
4. (4.) Cessnock City Hornets 6 3 1 2 1 6 : 5 10 3 2 0 1 4 : 2 6 3 1 1 1 2 : 3 4
5. (8.) Kahibah 7 3 1 3 -3 15 : 18 10 3 1 0 2 3 : 10 3 4 2 1 1 12 : 8 7
6. (5.) South Cardiff 6 3 0 3 1 12 : 11 9 3 1 0 2 4 : 5 3 3 2 0 1 8 : 6 6
7. (9.) West Wallsend 6 2 2 2 -2 6 : 8 8 4 1 2 1 4 : 5 5 2 1 0 1 2 : 3 3
8. (6.) Cooks Hill United 5 2 1 2 3 11 : 8 7 4 1 1 2 9 : 7 4 1 1 0 0 2 : 1 3
9. (7.) Toronto Awaba 5 2 1 2 -2 10 : 12 7 3 2 1 0 8 : 4 7 2 0 0 2 2 : 8 0
10. (10.) Thornton Redbacks 5 1 0 4 -5 5 : 10 3 2 1 0 1 3 : 4 3 3 0 0 3 2 : 6 0
11. (11.) Wallsend 6 1 0 5 -16 7 : 23 3 3 0 0 3 3 : 17 0 3 1 0 2 4 : 6 3

Top four qualify for Finals Series

8. Round

  Saturday, 15/08/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers Kahibah      
  Saturday, 15/08/2020 15:30 Thornton Park   Thornton Redbacks South Cardiff      
  Sunday, 16/08/2020 14:30 Johnston Park   West Wallsend Wallsend      
  Sunday, 16/08/2020 14:30 Turner Park   Cessnock City Hornets Cooks Hill United      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United Toronto Awaba      
No match: New Lambton

9. Round

  Saturday, 22/08/2020 14:30 Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United West Wallsend      
  Saturday, 22/08/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers Belmont Swansea United      
  Saturday, 22/08/2020 14:30 Alder Park   New Lambton Thornton Redbacks      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 The Gardens   Wallsend Toronto Awaba      
  Sunday, 23/08/2020 15:20 Ulinga Oval   South Cardiff Cessnock City Hornets      
No match: Kahibah

10. Round

  Saturday, 29/08/2020 15:00 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba Cooks Hill United      
  Saturday, 29/08/2020 15:30 Thornton Park   Thornton Redbacks Kahibah      
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Johnston Park   West Wallsend South Cardiff      
  Sunday, 30/08/2020 14:30 The Gardens   Wallsend Belmont Swansea United      
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Turner Park   Cessnock City Hornets New Lambton      
No match: Singleton Strikers

11. Round

  Saturday, 05/09/2020 14:30     New Lambton West Wallsend      
  Saturday, 05/09/2020 14:30 Kahibah Oval   Kahibah Cessnock City Hornets      
  Saturday, 05/09/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers Thornton Redbacks      
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba South Cardiff      
  Sunday, 06/09/2020 14:30 The Gardens   Wallsend Cooks Hill United      
No match: Belmont Swansea United

12. Round

  Saturday, 12/09/2020 14:30 Kahibah Oval   Kahibah West Wallsend      
  Saturday, 12/09/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers Cessnock City Hornets      
  Saturday, 12/09/2020 15:00     New Lambton Toronto Awaba      
  Sunday, 13/09/2020 14:30 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United Cooks Hill United      
  Sunday, 13/09/2020 15:20 Ulinga Oval   South Cardiff Wallsend      
No match: Thornton Redbacks

13. Round

  Saturday, 19/09/2020 14:30 Howe Park   Singleton Strikers West Wallsend      
  Saturday, 19/09/2020 14:30 Alder Park   New Lambton Wallsend      
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Kahibah Oval   Kahibah Toronto Awaba      
  Saturday, 19/09/2020 15:30 Thornton Park   Thornton Redbacks Belmont Swansea United      
  Sunday, 20/09/2020 15:20 Ulinga Oval   South Cardiff Cooks Hill United      
No match: Cessnock City Hornets

14. Round

  Saturday, 26/09/2020 14:30     New Lambton Cooks Hill United      
  Saturday, 26/09/2020 14:30 Kahibah Oval   Kahibah Wallsend      
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Lyall Peacock Field   Toronto Awaba Singleton Strikers      
  Saturday, 26/09/2020 15:30 Thornton Park   Thornton Redbacks Cessnock City Hornets      
  Sunday, 27/09/2020 14:30 Blacksmiths Oval   Belmont Swansea United South Cardiff      
No match: West Wallsend

15. Round

  Sunday, 04/10/2020 14:30 Fearnley Dawes Athletic Field   Cooks Hill United Kahibah      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Turner Park   Cessnock City Hornets Belmont Swansea United      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Johnston Park   West Wallsend Thornton Redbacks      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Ulinga Oval   South Cardiff New Lambton      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 The Gardens   Wallsend Singleton Strikers      
No match: Toronto Awaba

Finals Series

Semi Finals (First Legs)

1         4. Regular Season     1. Regular Season        
2         3. Regular Season     2. Regular Season        

Semi Finals (Second Legs)

1         1. Regular Season     4. Regular Season        
2         2. Regular Season     3. Regular Season        

Grand Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        
Return to League Index

Return to League Index