Return to League Index

Brisbane Capital League Two 2020

Fixtures and Results

First Stage

1. Round

  Friday, 24/07/2020 20:30 Usher Park   Slacks Creek Clairvaux 2:0 (0:0)  
  Friday, 24/07/2020 20:30 James Drysdale Reserve   Pine Hills North Brisbane 1:0 (0:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Oxley United 1:1 (1:0)  
  Sunday, 26/07/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Logan Metro 1:2 (0:1)  
  Saturday, 10/10/2020 18:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Ripley Valley 1:3 (0:1)  
  Sunday, 11/10/2020 16:00 McCook Park   Newmarket Kangaroo Point Rovers 1:1 (0:1)  

2. Round

  Friday, 31/07/2020 20:30 Prentice Park   North Brisbane Bardon Latrobe 3:1 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 17:00 Ironbark Park   Ripley Valley Kangaroo Point Rovers 1:0 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 18:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Slacks Creek 1:0 (0:0)  
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Dunlop Park   Oxley United Newmarket 1:3 (1:3)  
  Sunday, 02/08/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Westside Grovely 3:1 (1:0)  
  Sunday, 02/08/2020 17:00 Compton Park   Logan Metro Pine Hills 1:6 (1:3)  

3. Round

  Saturday, 08/08/2020 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Logan Metro 1:4 (1:1)  
  Saturday, 08/08/2020 15:30 McCook Park   Newmarket North Brisbane 0:2 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 17:00 James Drysdale Reserve   Pine Hills Clairvaux 4:0 (3:0)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Usher Park   Slacks Creek Ripley Valley 0:3 (0:2)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Moggill 1:2 (1:1)  
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Oxley United 1:2 (1:1)  

4. Round

  Friday, 14/08/2020 20:30 Ironbark Park   Ripley Valley Oxley United 1:0 (1:0)  
  Saturday, 15/08/2020 18:00 Compton Park   Logan Metro Newmarket 2:2 (0:1)  
  Saturday, 15/08/2020 19:00 Grovely Sports Ground   Slacks Creek Westside Grovely 4:0 (1:0)  
  Saturday, 15/08/2020 19:00 Prentice Park   North Brisbane Kangaroo Point Rovers 1:2 (0:0)  
  Sunday, 16/08/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Bardon Latrobe 3:1 (2:0)  
  Sunday, 16/08/2020 17:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Pine Hills 1:2 (0:2)  

5. Round

  Saturday, 22/08/2020 15:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Logan Metro 3:1 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Dunlop Park   Oxley United North Brisbane 0:0 (0:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:30 McCook Park   Newmarket Clairvaux 2:1 (2:1)  
  Saturday, 22/08/2020 19:00 James Drysdale Reserve   Pine Hills Slacks Creek 2:0 (1:0)  
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Moggill 1:0 (1:0)  
  Sunday, 23/08/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Ripley Valley 0:3 (0:1)  

6. Round

  Friday, 28/08/2020 20:30 Compton Park   Logan Metro Oxley United 3:0 (1:0)  
  Saturday, 29/08/2020 17:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Newmarket 0:2    
  Saturday, 29/08/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Pine Hills 1:4 (1:1)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Ripley Valley North Brisbane 2:1 (0:1)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Bowman Park   Slacks Creek Bardon Latrobe 2:3 (0:1)  
  Sunday, 30/08/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Kangaroo Point Rovers 2:5 (2:2)  

7. Round

  Saturday, 05/09/2020 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Westside Grovely 2:3 (1:2)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Dunlop Park   Oxley United Clairvaux 2:4 (1:2)  
  Saturday, 05/09/2020 16:00 McCook Park   Newmarket Slacks Creek 3:2 (1:0)  
  Saturday, 05/09/2020 18:00 Prentice Park   North Brisbane Logan Metro 1:3 (0:3)  
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Moggill 0:2 (0:2)  
  Sunday, 06/09/2020 17:00 James Drysdale Reserve   Pine Hills Ripley Valley 5:1 (2:1)  

8. Round

  Saturday, 12/09/2020 17:00 James Drysdale Reserve   Pine Hills Bardon Latrobe 2:1 (0:0)  
  Saturday, 12/09/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Newmarket 1:1 (0:1)  
  Saturday, 12/09/2020 18:00 Compton Park   Logan Metro Ripley Valley 3:1 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 Usher Park   Slacks Creek Kangaroo Point Rovers 4:2 (2:1)  
  Sunday, 13/09/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux North Brisbane 5:3 (3:1)  
  Sunday, 13/09/2020 17:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Oxley United 2:1 (0:0)  

9. Round

  Friday, 18/09/2020 20:30 Compton Park   Logan Metro Clairvaux 4:0 (1:0)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Westside Grovely 2:0 (2:0)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Dunlop Park   Oxley United Slacks Creek 1:3 (0:2)  
  Saturday, 19/09/2020 18:00 Prentice Park   North Brisbane Moggill 3:3 (1:1)  
  Saturday, 19/09/2020 18:00 Ironbark Park   Ripley Valley Bardon Latrobe 3:2 (0:0)  
  Sunday, 20/09/2020 16:00 McCook Park   Newmarket Pine Hills 0:5 (0:3)  

10. Round

  Friday, 25/09/2020 20:30 James Drysdale Reserve   Pine Hills Kangaroo Point Rovers 3:0 (0:0)  
  Saturday, 26/09/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Oxley United 1:2 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Logan Metro 1:2 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Usher Park   Slacks Creek North Brisbane 3:2 (0:2)  
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Newmarket 3:1 (2:1)  
  Sunday, 27/09/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Ripley Valley 1:0 (0:0)  

11. Round

  Saturday, 03/10/2020 15:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Bardon Latrobe 0:1 (0:1)  
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Dunlop Park   Oxley United Pine Hills 0:4 (0:1)  
  Saturday, 03/10/2020 18:00 Compton Park   Logan Metro Slacks Creek 3:1    
  Sunday, 04/10/2020 16:00 Ironbark Park   Ripley Valley Newmarket 2:2 (1:1)  
  Sunday, 04/10/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Moggill 1:4 (0:1)  
  Sunday, 04/10/2020 17:00 Prentice Park   North Brisbane Westside Grovely 1:3 (1:1)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Pine Hills 11 11 0 0 33 38 : 5 33 6 6 0 0 17 : 2 18 5 5 0 0 21 : 3 15
2. (2.) Logan Metro 11 8 1 2 11 28 : 17 25 6 4 1 1 16 : 10 13 5 4 0 1 12 : 7 12
3. (3.) Ripley Valley 11 7 1 3 5 20 : 15 22 5 4 1 0 9 : 5 13 6 3 0 3 11 : 10 9
4. (8.) Moggill 11 5 1 5 1 17 : 16 16 6 2 0 4 6 : 10 6 5 3 1 1 11 : 6 10
5. (5.) Newmarket 11 4 4 3 -3 17 : 20 16 5 2 1 2 6 : 11 7 6 2 3 1 11 : 9 9
6. (4.) Slacks Creek 11 5 0 6 1 21 : 20 15 6 4 0 2 15 : 10 12 5 1 0 4 6 : 10 3
7. (6.) Clairvaux 11 5 0 6 -8 20 : 28 15 6 4 0 2 15 : 14 12 5 1 0 4 5 : 14 3
8. (7.) Kangaroo Point Rovers 11 4 1 6 -2 16 : 18 13 5 2 0 3 6 : 6 6 6 2 1 3 10 : 12 7
9. (9.) Bardon Latrobe 11 4 1 6 -5 17 : 22 13 5 2 1 2 8 : 9 7 6 2 0 4 9 : 13 6
10. (10.) North Brisbane 11 2 2 7 -6 17 : 23 8 5 1 1 3 9 : 12 4 6 1 1 4 8 : 11 4
11. (11.) Oxley United 11 2 2 7 -13 10 : 23 8 5 0 1 4 4 : 14 1 6 2 1 3 6 : 9 7
12. (12.) Westside Grovely 11 2 1 8 -14 12 : 26 7 6 0 1 5 5 : 14 1 5 2 0 3 7 : 12 6

After eleven games the top six play in a Premiership group and the bottom six a Plate group

Second Stage

1. Round

  Saturday, 17/10/2020 15:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Westside Grovely 1:0 (0:0)  
  Saturday, 17/10/2020 19:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Slacks Creek 1:0 (1:0)  
  Sunday, 18/10/2020 16:00 Dunlop Park   Oxley United North Brisbane 2:3 (0:1)  
  Sunday, 18/10/2020 18:00 Compton Park   Logan Metro Newmarket 4:0 (2:0)  
  Sunday, 18/10/2020 18:00 James Drysdale Reserve   Pine Hills Ripley Valley 1:4 (0:2)  
  Sunday, 18/10/2020 18:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Bardon Latrobe 2:2 (0:0)  

Premiership Group

P   Team M. W D L Diff. Goals Before Pts. Home Away
1. (--) Pine Hills 12 11 0 1 30 39 : 9 33 33 7 6 0 1 18 : 6 18 5 5 0 0 21 : 3 15
2. (--) Logan Metro 12 9 1 2 15 32 : 17 25 28 7 5 1 1 20 : 10 16 5 4 0 1 12 : 7 12
3. (--) Ripley Valley 12 8 1 3 8 24 : 16 22 25 5 4 1 0 9 : 5 13 7 4 0 3 15 : 11 12
4. (--) Moggill 12 6 1 5 2 18 : 16 16 19 7 3 0 4 7 : 10 9 5 3 1 1 11 : 6 10
5. (--) Newmarket 12 4 4 4 -7 17 : 24 16 16 5 2 1 2 6 : 11 7 7 2 3 2 11 : 13 9
6. (--) Slacks Creek 12 5 0 7 0 21 : 21 15 15 6 4 0 2 15 : 10 12 6 1 0 5 6 : 11 3

Plate Group

P   Team M. W D L Diff. Goals Before Pts. Home Away
1. (--) Kangaroo Point Rovers 12 5 1 6 -1 17 : 18 13 16 6 3 0 3 7 : 6 9 6 2 1 3 10 : 12 7
2. (--) Clairvaux 12 5 1 6 -8 22 : 30 15 16 7 4 1 2 17 : 16 13 5 1 0 4 5 : 14 3
3. (--) Bardon Latrobe 12 4 2 6 -5 19 : 24 13 14 5 2 1 2 8 : 9 7 7 2 1 4 11 : 15 7
4. (--) North Brisbane 12 3 2 7 -5 20 : 25 8 11 5 1 1 3 9 : 12 4 7 2 1 4 11 : 13 7
5. (--) Oxley United 12 2 2 8 -14 12 : 26 8 8 6 0 1 5 6 : 17 1 6 2 1 3 6 : 9 7
6. (--) Westside Grovely 12 2 1 9 -15 12 : 27 7 7 6 0 1 5 5 : 14 1 6 2 0 4 7 : 13 6

2. Round

  Saturday, 24/10/2020 17:00 McCook Park   Newmarket Pine Hills      
  Saturday, 24/10/2020 18:00 Ironbark Park   Ripley Valley Moggill      
  Saturday, 24/10/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Oxley United      
  Saturday, 24/10/2020 19:00 Usher Park   Slacks Creek Logan Metro      
  Sunday, 25/10/2020 16:15 Bowman Park   Bardon Latrobe Kangaroo Point Rovers      
  Sunday, 25/10/2020 18:00 Prentice Park   North Brisbane Clairvaux      

3. Round

  Saturday, 31/10/2020 18:00 McCook Park   Newmarket Slacks Creek      
  Saturday, 31/10/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely Bardon Latrobe      
  Sunday, 01/11/2020 16:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers North Brisbane      
  Sunday, 01/11/2020 17:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Oxley United      
  Sunday, 01/11/2020 18:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Pine Hills      
  Sunday, 01/11/2020 18:00 Compton Park   Logan Metro Ripley Valley      

4. Round

  Saturday, 07/11/2020 18:00 Ironbark Park   Ripley Valley Slacks Creek      
  Saturday, 07/11/2020 18:00 Clairvaux MacKillop College   Clairvaux Westside Grovely      
  Saturday, 07/11/2020 19:00 Bellbowrie Sports Club   Moggill Newmarket      
  Saturday, 07/11/2020 19:00 James Drysdale Reserve   Pine Hills Logan Metro      
  Saturday, 07/11/2020 19:00 Prentice Park   North Brisbane Bardon Latrobe      
  Sunday, 08/11/2020 16:00 Dunlop Park   Oxley United Kangaroo Point Rovers      

5. Round

  Saturday, 14/11/2020 16:00 Raymond Park   Kangaroo Point Rovers Clairvaux      
  Saturday, 14/11/2020 17:00 McCook Park   Newmarket Ripley Valley      
  Saturday, 14/11/2020 18:00 Compton Park   Logan Metro Moggill      
  Saturday, 14/11/2020 18:00 Usher Park   Slacks Creek Pine Hills      
  Saturday, 14/11/2020 18:00 Grovely Sports Ground   Westside Grovely North Brisbane      
  Sunday, 15/11/2020 16:00 Bowman Park   Bardon Latrobe Oxley United      

Finals Series

Minor Semi Final

1         3. First Stage     4. First Stage        

Major Semi Final

2         1. First Stage     2. First Stage        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index