Return to League Index

Sunshine Coast Premier League 2020

Fixtures and Results

1. Round

  Saturday, 29/02/2020 18:00     Coolum Dolphins Gympie United 0:4   Award Ann.
  Saturday, 29/02/2020 18:00     Kawana Buderim Wanderers 1:2    
  Saturday, 29/02/2020 18:00     Maroochydore Swans Beerwah Glasshouse 2:4    
  Saturday, 29/02/2020 18:00     Woombye Snakes Caloundra 0:4    
No match: Nambour Yandina United, Noosa Lions

2. Round

  Saturday, 11/07/2020 18:00     Coolum Dolphins Buderim Wanderers 2:4   Award Ann.
  Saturday, 11/07/2020 18:00     Maroochydore Swans Nambour Yandina United 2:1    
  Saturday, 11/07/2020 18:00     Woombye Snakes Beerwah Glasshouse 1:2    
  Saturday, 15/08/2020 18:00     Caloundra Noosa Lions 1:1    
No match: Gympie United, Kawana

3. Round

  Saturday, 18/07/2020 18:00     Caloundra Beerwah Glasshouse 5:2    
  Saturday, 18/07/2020 18:00     Gympie United Maroochydore Swans 1:6    
  Saturday, 18/07/2020 18:00     Nambour Yandina United Woombye Snakes 3:0    
  Saturday, 18/07/2020 18:00     Noosa Lions Kawana 4:0    
No match: Buderim Wanderers, Coolum Dolphins

4. Round

  Saturday, 25/07/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Noosa Lions 4:4    
  Wednesday, 29/07/2020 20:30     Nambour Yandina United Caloundra 2:5    
  Tuesday, 04/08/2020 20:30     Kawana Coolum Dolphins 1:4   Award Ann.
  Wednesday, 05/08/2020 20:30     Maroochydore Swans Buderim Wanderers 1:2    
  Wednesday, 05/08/2020 20:30     Woombye Snakes Gympie United 2:1    

5. Round

  Saturday, 01/08/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Nambour Yandina United 1:3    
  Saturday, 01/08/2020 18:00     Gympie United Caloundra 3:2    
  Saturday, 01/08/2020 18:00     Noosa Lions Coolum Dolphins 6:0   Award Ann.
  Saturday, 01/08/2020 18:00     Woombye Snakes Buderim Wanderers 2:8    
No match: Kawana, Maroochydore Swans

6. Round

  Saturday, 08/08/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Gympie United 4:0    
  Saturday, 08/08/2020 18:00     Caloundra Buderim Wanderers 1:1    
  Saturday, 08/08/2020 18:00     Kawana Maroochydore Swans 1:4    
  Saturday, 08/08/2020 18:00     Nambour Yandina United Noosa Lions 3:5    
No match: Coolum Dolphins, Woombye Snakes

7. Round

  Saturday, 15/08/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Buderim Wanderers 2:1    
  Saturday, 15/08/2020 18:00     Gympie United Nambour Yandina United 0:5    
  Saturday, 15/08/2020 18:00     Maroochydore Swans Coolum Dolphins 8:1   Award Ann.
  Saturday, 15/08/2020 18:00     Woombye Snakes Kawana 4:1    
No match: Caloundra, Noosa Lions

8. Round

  Tuesday, 18/08/2020 20:30     Kawana Caloundra 3:3    
  Wednesday, 19/08/2020 20:30     Gympie United Noosa Lions 1:5    
  Wednesday, 19/08/2020 20:30     Nambour Yandina United Buderim Wanderers 3:3    
  Wednesday, 26/08/2020 20:30     Coolum Dolphins Woombye Snakes 0:4   Award Ann.
No match: Beerwah Glasshouse, Maroochydore Swans

9. Round

  Saturday, 22/08/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Kawana 2:1    
  Saturday, 22/08/2020 18:00     Buderim Wanderers Gympie United 1:2    
  Saturday, 22/08/2020 18:00     Caloundra Coolum Dolphins 7:0   Award Ann.
  Saturday, 22/08/2020 18:00     Noosa Lions Maroochydore Swans 4:0    
No match: Nambour Yandina United, Woombye Snakes

10. Round

  Saturday, 29/08/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Coolum Dolphins 10:0   Award Ann.
  Saturday, 29/08/2020 18:00     Buderim Wanderers Noosa Lions 0:1    
  Saturday, 29/08/2020 18:00     Maroochydore Swans Woombye Snakes 4:2    
  Saturday, 29/08/2020 18:00     Nambour Yandina United Kawana 2:3    
No match: Caloundra, Gympie United

11. Round

  Saturday, 05/09/2020 18:00     Caloundra Maroochydore Swans 1:1    
  Saturday, 05/09/2020 18:00     Gympie United Kawana 1:6    
  Saturday, 05/09/2020 18:00     Noosa Lions Woombye Snakes 4:1    

No match: Beerwah Glasshouse, Buderim Wanderers, Coolum Dolphins, Nambour Yandina United

12. Round

  Saturday, 12/09/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Maroochydore Swans 2:2    
  Saturday, 12/09/2020 18:00     Caloundra Woombye Snakes 3:0    
  Saturday, 12/09/2020 18:00     Noosa Lions Nambour Yandina United 5:1    
  Wednesday, 30/09/2020 20:30     Buderim Wanderers Kawana      
No match: Coolum Dolphins, Gympie United

13. Round

  Saturday, 19/09/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Woombye Snakes 0:1    
  Saturday, 19/09/2020 18:00     Kawana Gympie United 3:2    
  Saturday, 19/09/2020 18:00     Nambour Yandina United Maroochydore Swans 1:1    
  Saturday, 19/09/2020 18:00     Noosa Lions Caloundra 2:1    
No match: Buderim Wanderers, Coolum Dolphins

14. Round

  Saturday, 26/09/2020 18:00     Beerwah Glasshouse Caloundra 2:1    
  Saturday, 26/09/2020 18:00     Kawana Noosa Lions 0:2    
  Saturday, 26/09/2020 18:00     Maroochydore Swans Gympie United 1:2    
  Saturday, 26/09/2020 18:00     Woombye Snakes Nambour Yandina United 2:1    
No match: Buderim Wanderers, Coolum Dolphins

15. Round

  Saturday, 03/10/2020 17:00     Buderim Wanderers Maroochydore Swans 3:5    
  Saturday, 03/10/2020 18:00     Caloundra Nambour Yandina United 1:2    
  Saturday, 03/10/2020 18:00     Gympie United Woombye Snakes 3:2    
  Saturday, 03/10/2020 18:00     Noosa Lions Beerwah Glasshouse 3:1    
No match: Coolum Dolphins, Kawana

16. Round

  Saturday, 10/10/2020 18:00     Buderim Wanderers Woombye Snakes 4:1    
  Saturday, 10/10/2020 18:00     Caloundra Gympie United 1:2    
  Saturday, 10/10/2020 18:00     Nambour Yandina United Beerwah Glasshouse 6:7    
  Saturday, 10/10/2020 18:30     Kawana Maroochydore Swans 3:3    
No match: Coolum Dolphins, Noosa Lions

17. Round

  Wednesday, 14/10/2020 20:30     Buderim Wanderers Caloundra 5:2    
  Wednesday, 14/10/2020 20:30     Gympie United Beerwah Glasshouse 2:3    
  Wednesday, 14/10/2020 20:30     Maroochydore Swans Kawana 2:1    
  Wednesday, 14/10/2020 20:30     Noosa Lions Nambour Yandina United 3:3    
No match: Coolum Dolphins, Woombye Snakes

18. Round

  Saturday, 17/10/2020 18:00     Buderim Wanderers Beerwah Glasshouse 2:2    
  Saturday, 17/10/2020 18:00     Kawana Woombye Snakes 2:0    
  Saturday, 17/10/2020 18:00     Nambour Yandina United Gympie United 7:1    
  Saturday, 17/10/2020 18:30     Caloundra Noosa Lions 1:5    
No match: Coolum Dolphins, Maroochydore Swans
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Noosa Lions 14 11 3 0 31 48 : 17 36 7 6 1 0 25 : 7 19 7 5 2 0 23 : 10 17
2. (2.) Beerwah Glasshouse 15 8 3 4 4 38 : 34 27 8 4 2 2 17 : 13 14 7 4 1 2 21 : 21 13
3. (3.) Maroochydore Swans 14 6 4 4 6 34 : 28 22 6 3 0 3 12 : 12 9 8 3 4 1 22 : 16 13
4. (4.) Buderim Wanderers 12 5 3 4 9 32 : 23 18 6 2 1 3 15 : 13 7 6 3 2 1 17 : 10 11
5. (6.) Nambour Yandina United 15 5 3 7 4 43 : 39 18 8 2 2 4 27 : 25 8 7 3 1 3 16 : 14 10
6. (5.) Caloundra 15 4 4 7 1 32 : 31 16 8 2 3 3 14 : 14 9 7 2 1 4 18 : 17 7
7. (7.) Gympie United 14 5 0 9 -27 21 : 48 15 7 2 0 5 11 : 29 6 7 3 0 4 10 : 19 9
8. (9.) Kawana 13 4 2 7 -6 25 : 31 14 7 2 2 3 13 : 16 8 6 2 0 4 12 : 15 6
9. (8.) Woombye Snakes 14 4 0 10 -22 18 : 40 12 6 3 0 3 11 : 17 9 8 1 0 7 7 : 23 3
10. (10.) Coolum Dolphins 0 0 0 0 0 0 : 0 0 0 0 0 0 0 : 0 0 0 0 0 0 0 : 0 0

Coolum withdrew after eight matches. Their record was expunged

Top four qualify for Finals Series

19. Round

  Saturday, 24/10/2020 18:00     Buderim Wanderers Nambour Yandina United      
  Saturday, 24/10/2020 18:00     Caloundra Kawana      
  Saturday, 24/10/2020 18:00     Noosa Lions Gympie United      
  Saturday, 24/10/2020 18:30     Maroochydore Swans Beerwah Glasshouse      
No match: Coolum Dolphins, Woombye Snakes

20. Round

  Saturday, 31/10/2020 18:00     Gympie United Buderim Wanderers      
  Saturday, 31/10/2020 18:00     Kawana Beerwah Glasshouse      
  Saturday, 31/10/2020 18:00     Maroochydore Swans Noosa Lions      
  Saturday, 31/10/2020 18:00     Nambour Yandina United Woombye Snakes      
No match: Caloundra, Coolum Dolphins

21. Round

  Saturday, 07/11/2020 18:00     Gympie United Caloundra      
  Saturday, 07/11/2020 18:00     Kawana Nambour Yandina United      
  Saturday, 07/11/2020 18:00     Noosa Lions Buderim Wanderers      
  Saturday, 07/11/2020 18:00     Woombye Snakes Maroochydore Swans      
No match: Beerwah Glasshouse, Coolum Dolphins

22. Round

  Saturday, 14/11/2020 18:00     Kawana Gympie United      
  Saturday, 14/11/2020 18:00     Maroochydore Swans Caloundra      
  Saturday, 14/11/2020 18:00     Woombye Snakes Noosa Lions      
  Saturday, 14/11/2020 18:30     Buderim Wanderers Beerwah Glasshouse      
No match: Coolum Dolphins, Nambour Yandina United
Return to League Index

Return to League Index