Return to League Index

Western Australia Amateur Premier League 2020

Fixtures and Results

1. Round

  Sunday, 21/06/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United Maddington White City 4:3    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United Quinns FC 3:1    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers South West Phoenix 6:2    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC UWA Nedlands 1:1    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Queens Park 6:0    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United Wembley Downs 2:2    

2. Round

  Saturday, 27/06/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix North Perth United 1:1    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Leeming Strikers 1:0    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Joondalup United 2:4    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Hamersley Rovers 2:2    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City Jaguar FC 2:1    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Kwinana United 1:4    

3. Round

  Sunday, 05/07/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United Quinns FC 1:0    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United Wembley Downs 2:1    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Queens Park 3:2    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC South West Phoenix 4:2    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Kwinana United 2:1    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Maddington White City 5:2    

4. Round

  Saturday, 11/07/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix Maddington White City 2:6    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Hamersley Rovers 3:1    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Coker Park   Queens Park North Perth United 0:3    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Jaguar FC 3:6    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers UWA Nedlands 3:1    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United Joondalup United 4:4    

5. Round

  Sunday, 19/07/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United Wembley Downs 0:0    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United Leeming Strikers 2:2    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Kwinana United 5:5    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC Queens Park 5:1    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City Quinns FC 3:2    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands South West Phoenix 5:0    

6. Round

  Saturday, 25/07/2020 19:00 Gumblossom Park   Quinns FC South West Phoenix 3:4    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United UWA Nedlands 2:5    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Jaguar FC 0:2    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Maddington White City 0:4    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Hamersley Rovers 2:2    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United North Perth United 2:1    

7. Round

  Saturday, 01/08/2020 15:00 WML Stadium   South West Phoenix Queens Park 3:1    
  Sunday, 02/08/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United Leeming Strikers 2:1    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Joondalup United 1:0    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC Kwinana United 1:4    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City Wembley Downs 0:1    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Quinns FC 0:3    

8. Round

  Sunday, 09/08/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United North Perth United 1:4    
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs South West Phoenix 1:3    
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers UWA Nedlands 5:4    
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Quinns FC 4:3    
  Sunday, 09/08/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Jaguar FC 3:2    
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United Maddington White City 0:1    
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) North Perth United 8 5 2 1 8 16 : 8 17 4 3 1 0 7 : 4 10 4 2 1 1 9 : 4 7
2. (4.) Maddington White City 8 5 0 3 6 21 : 15 15 3 2 0 1 5 : 4 6 5 3 0 2 16 : 11 9
3. (5.) Hamersley Rovers 8 4 3 1 5 25 : 20 15 5 4 1 0 20 : 13 13 3 0 2 1 5 : 7 2
4. (6.) Leeming Strikers 8 4 2 2 8 19 : 11 14 5 4 1 0 16 : 6 13 3 0 1 2 3 : 5 1
5. (2.) Jaguar FC 8 4 1 3 6 22 : 16 13 4 2 1 1 11 : 8 7 4 2 0 2 11 : 8 6
6. (3.) Kwinana United 8 3 3 2 5 22 : 17 12 4 1 2 1 8 : 8 5 4 2 1 1 14 : 9 7
7. (8.) Wembley Downs 8 3 2 3 -1 9 : 10 11 4 2 0 2 5 : 6 6 4 1 2 1 4 : 4 5
8. (7.) Joondalup United 8 3 2 3 -2 18 : 20 11 5 2 1 2 10 : 13 7 3 1 1 1 8 : 7 4
9. (9.) UWA Nedlands 8 3 1 4 2 22 : 20 10 4 2 0 2 11 : 9 6 4 1 1 2 11 : 11 4
10. (10.) South West Phoenix 8 3 1 4 -10 17 : 27 10 3 1 1 1 6 : 8 4 5 2 0 3 11 : 19 6
11. (11.) Quinns FC 8 1 1 6 -6 17 : 23 4 3 0 1 2 8 : 12 1 5 1 0 4 9 : 11 3
12. (12.) Queens Park 8 1 0 7 -21 10 : 31 3 4 1 0 3 6 : 14 3 4 0 0 4 4 : 17 0

9. Round

  Saturday, 15/08/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix Kwinana United      
  Sunday, 16/08/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United Hamersley Rovers      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Wembley Downs      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC Joondalup United      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City Leeming Strikers      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Queens Park      

10. Round

  Sunday, 23/08/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United UWA Nedlands      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United Maddington White City      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Queens Park      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Jaguar FC      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers South West Phoenix      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United Quinns FC      

11. Round

  Saturday, 29/08/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix Joondalup United      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Kwinana United      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Leeming Strikers      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC North Perth United      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City Hamersley Rovers      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Wembley Downs      

12. Round

  Saturday, 05/09/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix Hamersley Rovers      
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Gumblossom Park   Quinns FC Joondalup United      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City North Perth United      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Jaguar FC      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Leeming Strikers      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Kwinana United      

13. Round

  Sunday, 13/09/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United South West Phoenix      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Wembley Downs      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United Queens Park      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Quinns FC      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC Maddington White City      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United UWA Nedlands      

14. Round

  Saturday, 19/09/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix Jaguar FC      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC North Perth United      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs Joondalup United      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Hamersley Rovers      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United Leeming Strikers      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City UWA Nedlands      

15. Round

  Sunday, 27/09/2020 13:00 Woodville Reserve   North Perth United Queens Park      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Nikola Tesla Reserve   Maddington White City South West Phoenix      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Carine Open Space   Hamersley Rovers Wembley Downs      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Herb Graham Recreation Centre   Jaguar FC Quinns FC      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 UWA Sports Park   UWA Nedlands Leeming Strikers      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Beldon Park   Joondalup United Kwinana United      

16. Round

  Saturday, 03/10/2020 18:00 WML Stadium   South West Phoenix UWA Nedlands      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Butlers Reserve   Wembley Downs North Perth United      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 John Connell Reserve   Leeming Strikers Joondalup United      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Kelly Park   Kwinana United Hamersley Rovers      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Coker Park   Queens Park Jaguar FC      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Maddington White City      
Return to League Index

Return to League Index