Return to League Index

Western Australia State League Division One 2021

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 03/04/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Subiaco 1:2 (1:0)  
  Saturday, 03/04/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Western Knights 1:5 (0:2)  
  Saturday, 03/04/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Quinns FC 1:4 (0:2)  
  Saturday, 03/04/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Mandurah City 5:3 (3:0)  
  Saturday, 03/04/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Fremantle City 0:4 (0:2)  
  Saturday, 03/04/2021 19:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Swan United 1:3 (0:0)  

2. Round

  Saturday, 10/04/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Ashfield UWA-Nedlands FC 1:0 (0:0)  
  Saturday, 10/04/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Subiaco 3:0 (2:0)  
  Saturday, 10/04/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Stirling Macedonia 2:1 (1:0)  
  Saturday, 10/04/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Olympic Kingsway 2:1 (1:1)  
  Saturday, 10/04/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Forrestfield United 1:1 (1:0)  
  Saturday, 10/04/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Joondalup United 1:1 (0:1)  

3. Round

  Saturday, 17/04/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Fremantle City 1:2 (1:0)  
  Saturday, 17/04/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Mandurah City 2:1 (0:0)  
  Saturday, 17/04/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Ashfield 3:3 (0:2)  
  Saturday, 17/04/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Olympic Kingsway 0:4 (0:2)  
  Saturday, 17/04/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Western Knights 0:6 (0:4)  
  Saturday, 17/04/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Quinns FC 4:3 (2:2)  

4. Round

  Saturday, 15/05/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Joondalup United 1:1 (1:1)  
  Saturday, 15/05/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Subiaco 1:1 (0:0)  
  Saturday, 15/05/2021 19:00 Gumblossom Park   Quinns FC Stirling Macedonia 1:4 (1:2)  
  Tuesday, 22/06/2021 19:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Swan United 3:1 (1:0)  
  Tuesday, 22/06/2021 19:30 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway UWA-Nedlands FC 0:3 (0:2)  
      Acclaimed Catering Arena   Ashfield Forrestfield United postponed    

5. Round

  Saturday, 01/05/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Ashfield 3:2 (1:1)  
  Saturday, 01/05/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Olympic Kingsway 2:1 (0:0)  
  Saturday, 01/05/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Western Knights 3:3 (0:1)  
  Saturday, 01/05/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Fremantle City 2:2 (2:2)  
  Saturday, 01/05/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Subiaco 0:2 (0:0)  
  Saturday, 01/05/2021 19:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Quinns FC 1:2 (0:2)  

6. Round

  Saturday, 08/05/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Swan United 2:4 (2:3)  
  Saturday, 08/05/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Mandurah City 2:3 (1:1)  
  Saturday, 08/05/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Forrestfield United 0:1 (0:0)  
  Saturday, 08/05/2021 15:00 Nash Field   Western Knights UWA-Nedlands FC 6:1 (4:1)  
  Saturday, 08/05/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Stirling Macedonia 2:3 (1:2)  
  Saturday, 08/05/2021 19:00 Gumblossom Park   Quinns FC Joondalup United 1:1 (1:1)  

7. Round

  Saturday, 22/05/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Subiaco 1:2 (0:0)  
  Saturday, 22/05/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Olympic Kingsway 3:1 (1:0)  
  Saturday, 22/05/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia UWA-Nedlands FC 2:0 (1:0)  
  Saturday, 22/05/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Fremantle City 2:2 (1:1)  
  Saturday, 22/05/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Ashfield 2:1 (2:0)  
  Saturday, 22/05/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Quinns FC 0:4 (0:1)  

8. Round

  Saturday, 29/05/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Fremantle City 1:0 (0:0)  
  Saturday, 29/05/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Mandurah City 1:1 (1:0)  
  Saturday, 29/05/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Swan United 4:0 (2:0)  
  Saturday, 29/05/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Western Knights 3:2 (1:0)  
  Saturday, 29/05/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Joondalup United 2:2 (2:0)  
  Saturday, 29/05/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Forrestfield United 0:0 (0:0)  

9. Round

  Saturday, 05/06/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Stirling Macedonia 1:5 (1:2)  
  Saturday, 05/06/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United UWA-Nedlands FC 2:0 (2:0)  
  Saturday, 05/06/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Quinns FC 2:3 (1:3)  
  Saturday, 05/06/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Ashfield 5:0 (1:0)  
  Saturday, 05/06/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Olympic Kingsway 0:1 (0:0)  
  Saturday, 05/06/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Subiaco 1:2 (0:1)  

10. Round

  Saturday, 12/06/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Olympic Kingsway 0:1 (0:1)  
  Saturday, 12/06/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Forrestfield United 0:0 (0:0)  
  Saturday, 12/06/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Subiaco 2:0 (0:0)  
  Saturday, 12/06/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Quinns FC 1:1 (0:1)  
  Saturday, 12/06/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City UWA-Nedlands FC 1:0 (0:0)  
  Saturday, 12/06/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Stirling Macedonia 2:3 (1:1)  

11. Round

  Saturday, 19/06/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Western Knights 2:2 (1:0)  
  Saturday, 19/06/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Ashfield 6:1 (2:0)  
  Saturday, 19/06/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Fremantle City 0:0 (0:0)  
  Saturday, 19/06/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Joondalup United 4:1 (0:1)  
  Saturday, 19/06/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Mandurah City 3:2 (2:2)  
  Saturday, 19/06/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Swan United 4:0 (2:0)  

12. Round

  Saturday, 26/06/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Ashfield 1:0 (0:0)  
  Saturday, 26/06/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Quinns FC 1:3 (0:3)  
  Saturday, 26/06/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Fremantle City 2:1 (0:0)  
  Saturday, 26/06/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Western Knights 2:2 (0:2)  
  Saturday, 26/06/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Mandurah City 0:1 (0:0)  
  Saturday, 26/06/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Swan United 5:0 (3:0)  

13. Round

  Saturday, 03/07/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Ashfield 0:2 (0:1)  
  Saturday, 03/07/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Joondalup United 3:0 (2:0)  
  Saturday, 03/07/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Stirling Macedonia 1:4 (0:1)  
  Saturday, 03/07/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City UWA-Nedlands FC 0:3 (0:1)  
  Sunday, 18/07/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Forrestfield United 0:3 (0:1)  
  Tuesday, 27/07/2021 19:30 Gumblossom Park   Quinns FC Olympic Kingsway 1:0 (0:0)  

14. Round

  Saturday, 10/07/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Ashfield 3:0 (2:0)  
  Saturday, 10/07/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Fremantle City 0:1 (0:0)  
  Saturday, 10/07/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Olympic Kingsway 0:0 (0:0)  
  Saturday, 10/07/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Western Knights 0:1 (0:1)  
  Saturday, 10/07/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Mandurah City 1:0 (1:0)  
  Saturday, 10/07/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Quinns FC 6:2 (2:0)  

15. Round

  Saturday, 24/07/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Forrestfield United 1:1 (0:1)  
  Saturday, 24/07/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Joondalup United 1:3 (0:1)  
  Saturday, 24/07/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Stirling Macedonia 0:4 (0:1)  
  Saturday, 24/07/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Subiaco 0:1 (0:0)  
  Saturday, 24/07/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Swan United 2:2 (0:2)  
  Saturday, 24/07/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC UWA-Nedlands FC 3:1 (0:1)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Stirling Macedonia 15 13 1 1 29 51 : 22 40 8 7 1 0 27 : 13 22 7 6 0 1 24 : 9 18
2. (3.) Quinns FC 15 9 3 3 14 38 : 24 30 7 4 2 1 16 : 8 14 8 5 1 2 22 : 16 16
3. (2.) Western Knights 15 7 7 1 24 43 : 19 28 8 4 4 0 22 : 8 16 7 3 3 1 21 : 11 12
4. (4.) Joondalup United 15 6 5 4 2 25 : 23 23 8 5 1 2 16 : 10 16 7 1 4 2 9 : 13 7
5. (5.) Fremantle City 15 5 5 5 2 22 : 20 20 7 2 2 3 10 : 12 8 8 3 3 2 12 : 8 12
6. (8.) Subiaco 15 6 2 7 -8 18 : 26 20 7 1 1 5 8 : 17 4 8 5 1 2 10 : 9 16
7. (6.) Mandurah City 15 5 3 7 -5 23 : 28 18 8 3 2 3 12 : 14 11 7 2 1 4 11 : 14 7
8. (7.) UWA-Nedlands FC 15 5 2 8 -7 17 : 24 17 7 3 2 2 9 : 9 11 8 2 0 6 8 : 15 6
9. (9.) Olympic Kingsway 15 4 3 8 -3 16 : 19 15 7 1 2 4 7 : 11 5 8 3 1 4 9 : 8 10
10. (10.) Forrestfield United 14 3 5 6 -3 16 : 19 14 8 1 1 6 10 : 17 4 6 2 4 0 6 : 2 10
11. (11.) Swan United 15 3 3 9 -25 17 : 42 12 8 1 2 5 7 : 21 5 7 2 1 4 10 : 21 7
12. (12.) Ashfield 14 3 1 10 -20 14 : 34 10 6 2 0 4 5 : 11 6 8 1 1 6 9 : 23 4

Top four qualify for Top Four Cup

Winners eligible for promotion to NPL

Bottom team are relegated to Division Two

16. Round

  Saturday, 31/07/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Ashfield      
  Saturday, 31/07/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Fremantle City      
  Saturday, 31/07/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Olympic Kingsway      
  Saturday, 31/07/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Western Knights      
  Saturday, 31/07/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Subiaco      
  Saturday, 31/07/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Quinns FC      

17. Round

  Saturday, 07/08/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Joondalup United      
  Saturday, 07/08/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Stirling Macedonia      
  Saturday, 07/08/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Mandurah City      
  Saturday, 07/08/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Swan United      
  Saturday, 07/08/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco UWA-Nedlands FC      
  Saturday, 07/08/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Forrestfield United      

18. Round

  Saturday, 14/08/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Ashfield      
  Saturday, 14/08/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Quinns FC      
  Saturday, 14/08/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United Olympic Kingsway      
  Saturday, 14/08/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Stirling Macedonia      
  Saturday, 14/08/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Subiaco      
  Saturday, 14/08/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United UWA-Nedlands FC      

19. Round

  Saturday, 21/08/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Forrestfield United      
  Saturday, 21/08/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Joondalup United      
  Saturday, 21/08/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Stirling Macedonia      
  Saturday, 21/08/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Western Knights      
  Saturday, 21/08/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Mandurah City      
  Saturday, 21/08/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Swan United      

20. Round

  Saturday, 28/08/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Forrestfield United      
  Saturday, 28/08/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Joondalup United      
  Saturday, 28/08/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Fremantle City      
  Saturday, 28/08/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Western Knights      
  Saturday, 28/08/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Mandurah City      
  Saturday, 28/08/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Swan United      

21. Round

  Saturday, 04/09/2021 15:00 Nash Field   Western Knights Forrestfield United      
  Saturday, 04/09/2021 15:00 Acclaimed Catering Arena   Ashfield Quinns FC      
  Saturday, 04/09/2021 15:00 Hilton Reserve   Fremantle City Olympic Kingsway      
  Saturday, 04/09/2021 15:00 Forrest Park (Padbury)   Joondalup United Stirling Macedonia      
  Saturday, 04/09/2021 15:00 Securitas Protect Stadium   Mandurah City Subiaco      
  Saturday, 04/09/2021 15:00 Swan Italian Club   Swan United UWA-Nedlands FC      

22. Round

  Saturday, 11/09/2021 15:00 Kingsway Reserve   Olympic Kingsway Ashfield      
  Saturday, 11/09/2021 15:00 Crazy Domains Stadium   Forrestfield United Joondalup United      
  Saturday, 11/09/2021 15:00 Rosalie Park   Subiaco Fremantle City      
  Saturday, 11/09/2021 15:00 Gumblossom Park   Quinns FC Western Knights      
  Saturday, 11/09/2021 15:00 UWA Sports Park   UWA-Nedlands FC Mandurah City      
  Saturday, 11/09/2021 15:00 Macedonia Park   Stirling Macedonia Swan United      

Top Four Cup

Semi Finals

1         1. Regular Season     4. Regular Season        
2         2. Regular Season     3. Regular Season        

Grand Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        
Return to League Index

Return to League Index